Toksyczny związek — jak rozpoznać i co robić?

toksyczny związek

Nie układa Ci się w związku? Twój partner nie wykazuje zainteresowania Twoją osobą? Martwisz się, że Twoja relacja może być toksyczna? Rozwiej wątpliwości i sprawdź, czy Twój związek jest toksyczny. Zobacz, jak naprawić taką relację oraz jak wyjść z toksycznego związku!

Co to znaczy toksyczny związek

Wiele par miewa kryzysy, przy których niejednokrotnie dochodzi do spięć i kłótni. O ile partnerzy potrafią zrozumieć problem i zastanowić się nad jego przyczyną to związek ma prawo powodzenia. Inaczej sytuacja wygląda, gdy jeden z partnerów lub oboje niszczą się wzajemnie i zamiast wzrastać, oboje ściągają się w dół. Pamiętaj, że w związkach ważne jest:

 • zaufanie,
 • dobra komunikacja,
 • prawo do wolności i prywatności,
 • wsparcie partnera w trudnych chwilach.

Jeśli nie widzisz takich cech w swojej relacji, a zamiast tego odczuwasz częste poniżenie, obawę, stres lub lęk to może wskazywać, że żyjesz w toksycznym związku.

Toksyczny związek — cechy i najczęstsze przyczyny

Nieodpowiednia relacja to zazwyczaj problem z osobowością i brakiem odpowiednich umiejętności w nawiązywaniu zdrowych relacji międzyludzkich. Takie osoby najczęściej oczekują od drugiej połówki pełnego zaangażowania w związek, jak również wsparcia, na każdym etapie życia. Kiedy Twoja relacja nie układa się tak, jak tego oczekujesz, rozważ czy problem nie leży w Tobie i nie wymagasz zbyt dużo od partnera. Jeśli jesteś osobą wrażliwą i nie potrafisz radzić sobie z emocjami, to ciężko będzie Ci zbudować zdrową relację. Główną przyczyną takiego podejścia jest:

 • brak pewności siebie,
 • niskie umiejętności interpersonalne,
 • zazdrość,
 • brak opanowania emocji i uczuć,
 • uzależnienie szczęścia od partnera.

Najbardziej niebezpieczną przyczyną jest uzależnienie swojego dobrego samopoczucia od partnera. Gdy oczekiwania nie zostają spełnione, dochodzi do niezrozumianych kłótni i frustracji. Co gorsza, może to doprowadzić do ograniczenia wolności, przez co partner może czuć się osaczony. Takie uzależnianie się od bliskiej osoby prowadzi do toksycznej relacji i pogorszenia kontaktu.

Jak wygląda toksyczna miłość?

Toksyczna miłość jest łatwo zauważalna, szczególnie jeśli związek Ci nie odpowiada dłuższy czas. W każdej relacji zdarzają się gorsze dni, niemniej w pewnym momencie dochodzi do porozumienia, a pary zmieniają coś dla ulepszenia relacji. Zastanawiasz się, co wskazuje na toksyczną miłość? Najczęstszymi oznakami niezdrowej relacji jest:

 • kłamstwo i oszukiwanie,
 • egoizm,
 • uzależnienia,
 • niedostępność,
 • manipulacja,
 • obwinianie,
 • poniżanie.

Jak zachowuje się toksyczny partner?

W pierwszych miesiącach związku trudno jest zauważyć czy dana osoba będzie toksycznym partnerem. Jednak jeśli osoba, z którą jesteś w związku ciągle Cię poniża i nie docenia to wiedz, że może to oznaczać, że ma do przepracowania wiele z własnymi emocjami i swoją osobą. Dodatkowo możesz zauważyć, że partner nie okazuje Ci zainteresowania lub oszukuje nawet w drobnych sprawach. Taka relacja nie ma przyszłości, jeśli bliska osoba nie będzie próbowała czegoś zmienić.

Czy toksyczny związek można uratować?

Niestety bycie w takiej relacji nie zwiastuje nic dobrego, tym bardziej, jeśli nie jesteś psychologiem czy terapeutą. W dłuższej perspektywie czasu nie będziesz w stanie się rozwijać, a Twoje życie nie będzie Cię satysfakcjonować.

Niektóre osoby posiadają traumy lub mocne przeżycia z dzieciństwa, które wpływają na jakość ich związków. Dlatego, najlepszym rozwiązaniem będzie zaproponowanie partnerowi terapii lub spotkania ze specjalistą. Porozmawiaj z partnerem i zaproponuj w spokojny sposób taką opcję ratunku relacji, uargumentuj  propozycję nie osądzając i nie obwiniając partnera. Kiedy jednak bliska osoba nie będzie chciała nic z tym zrobić, warto rozważyć rozstanie. Może ono być bolesne lub nie takie proste, dlatego wcześniej umów się na sesję z coachingu relacji, bo być może wskazanie właściwego kierunku relacji przez doświadczonego specjalistę może uratować związek.


Darmowa 30-minutowa sesja coachingowa!

Jeśli jesteś w toksycznym związku – umów się z certyfikowanym coachem.

Skontaktuj się ze mną


Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.

Udostępnij, jeśli uważasz, że warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *