Wyznaczanie celów — dlaczego cele są potrzebne w życiu i jak je określić?

smart

Nie wiesz, jak wyznaczać cele w życiu? Chcesz wiedzieć, co jest dla Ciebie najważniejsze? Dobrze, jeśli wyznaczysz sobie odpowiednie cele i zaczniesz je sprawnie realizować. Niestety wiele osób stawia sobie wygórowane lub nierealne cele, co później prowadzi do braku motywacji i przygnębienia. Jeśli zależy Ci na powodzeniu i szczęśliwym życiu, to sprawdź jak wyznaczyć cele! Zobacz jak zacząć odpowiednio je realizować!

Metoda SMART — wyznaczanie celów życiowych i zawodowych

W Internecie oraz różnych publikacjach możesz znaleźć różne sposoby na wyznaczanie i realizację celów. Jednak jedną z najlepszych metod jest SMART. Każda z liter ma przypisany odpowiednie znaczenie z języka angielskiego, które powinien mieć każdy z wyznaczonych celów. Wtedy mamy pewność, że wyznaczone zadanie zostanie zrealizowane.

  • S — sprecyzowany, czyli cel powinien być odpowiednio zdefiniowany. Ważne, aby cel był konkretny i zamknięty w krótkim zdaniu.
  • M — mierzalny, tutaj musisz postawić na odpowiednie dane i możliwość zmierzenia wyników. Np. jeśli chcesz zacząć biegać, warto wyznaczyć dystans w kilometrach.
  • A — (achievable) osiągalny, czyli nie wyznaczaj celów, które z góry wiesz, że są niewykonalne.
  • R — realny, to nic innego jak realność wykonania zadania. Nie możesz marzyć o czymś, co jest nierealistyczne i jedynie można to sobie wyobrazić.
  • T– terminowy, określony w czasie, czyli musisz pamiętać o tym, aby Twój cel miał określony termin realizacji.

Cele życiowe

Cele życiowe to wszystko, na czym zależy Ci najbardziej w życiu. Coś, co daje Ci poczucie spełnienia i satysfakcji. Cele życiowe często wiążą się z pasją lub rzeczami, które wywodzą się z pragnienia wewnętrznego.

Cele zawodowe

Z kolei cele zawodowe wiążą się z odpowiednimi osiągnięciami w karierze zawodowej. Spełnienie na tym poziomie daje wiele satysfakcji i radości, a często też przyczynia się do szybszej realizacji celów życiowych.

Plan realizacji celów – jak wypisać cele?

Jeśli zdecydujesz się na zrobienie planu metodą SMART, to Twoje szanse na realizację na pewno wzrosną. Kiedy już masz odpowiednio wyznaczony cel, to warto zastanowić się nad jego wykonaniem. Możesz wyznaczyć odpowiednie kroki w punktach, które określą jakie zadania musisz wykonać, aby zrealizować cel.

Kiedy masz więcej niż jeden cel, to warto je wypisać w odpowiedniej kolejności. Najlepiej przedstawić cele od najłatwiejszych po najtrudniejsze. Tak ułożone pozwolą Ci przyzwyczaić się do realizacji zadań i nauczyć się dyscypliny. To również pozwoli Ci na szybsze zmobilizowanie się do wykonania trudniejszych zadań.

Jakie mogą być cele? – przykłady

Z przykładów życiowych celów można wypisać:

  • wziąć ślub do 30 roku życia,
  • wybudować dom minimum 120 m2 do 2055 roku,
  • osiągnąć zarobek miesięczny na poziomie 30 000 zł do 40 roku życia,
  • przebiec dystans 5 km 3 razy w tygodniu.

Po co stawiać sobie cele?

Ludzie często zastanawiają się, czy warto stawiać sobie cele. Niestety bardzo wiele osób nawet nie myśli o swoich ambicjach. Jednak każdy z nas powinien mieć wyznaczone kilka podstawowych celów, przez co życie nabiera sensu. Jeśli czujesz, że Twoje życie jest nudne i monotonne to znak, że brakuje Ci sensu w życiu. Kiedy chcesz poznać, czego pragniesz lub chcesz nauczyć się wyznaczać cele, to zapraszam Cię na indywidualną sesję coachingową.


Darmowa 30-minutowa sesja coachingowa!

Jeśli chcesz wyznaczyć cele metodą SMART – umów się z certyfikowanym coachem.

Skontaktuj się ze mną


Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.

Udostępnij, jeśli uważasz, że warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *