Coaching relacji – co to jest, na czym polega, dla kogo jest przeznaczony?

coaching relacji

Coaching stanowi prostą i efektywną formę rozwoju osobistego, polegającą na doskonaleniu samego siebie przy pomocy specjalnego trenera personalnego (coacha/coachera). W zależności od tego, jakie cele chcemy osiągnąć, możemy wybrać odpowiedni rodzaj coachingu. Jednym z najpopularniejszych, z których korzystają osoby chcące poprawić swoje związki z innymi ludźmi, jest coaching relacji.

Czym jest coaching relacji?

Coachingiem relacji nazywamy pracę coacha z klientem, której zadaniem jest rozwój w obszarze relacji z partnerem, dziećmi, rodzicami, współpracownikami czy przyjaciółmi. Coach pomaga osobie zainteresowanej rozpoznać jego własne umiejętności w zakresie budowania relacji i stara się pokazać mu kierunek, w którym powinien się rozwijać, wykorzystując te umiejętności w praktyce. Coaching relacji zakłada rozwój w zakresie budowania oraz utrzymywania związków międzyludzkich, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Coaching relacji – czy tylko dla par?

Coaching relacji często nazywany jest także coachingiem dla par, jednak relacje to nie tylko związki partnerskie, ale również współpraca na poziomie zawodowym, przyjaźnie czy relacje rodzinne. Coaching relacji analizuje indywidualne problemy każdego klienta. Trenerzy zdają sobie sprawę, iż nie wszystkie osoby na każdym poziomie i we wszystkich relacjach zachowują się podobnie. Zdarza się, iż problemy pojawiają się tylko i wyłącznie w związkach między partnerami zawodowymi lub tylko w relacji romantycznej. Osoby nieśmiałe, zamknięte w sobie, zazwyczaj poszukują pomocy w nawiązywaniu jakichkolwiek relacji.

Oznacza to, że program coachingu relacji działa na wielu płaszczyznach, a każdy sposób rozwiązywania problemu dostosowywany jest do osobistych doświadczeń danej osoby. Celem coacha jest pomoc klientowi nie tylko w obszarze, który najbardziej go interesuje, ale w poprawie wszystkich jego relacji, wzmacniając asertywność oraz poczucie własnej wartości, co w praktyce przedłoży się na lepsze stosunki z innymi, niezależnie od rodzaju związku.

Coaching relacji – dla kogo?

Z coachingu relacji mogą korzystać:

 • single, poszukujący pomocy w nawiązywaniu nowych znajomości;
 • pary, chcące poprawić swoje wzajemne relacje;
 • osoby pozostające w niesatysfakcjonującej relacji z partnerem;
 • osoby, chcące wzmacniać relacje na innych płaszczyznach (w życiu zawodowym, w rodzinie);
 • osoby, mające problem z nawiązywaniem nowych relacji na każdym obszarze;
 • chcący zyskać większą samoświadomość i poprawić samoocenę;
 • osoby zmagające się z konfliktowymi odczuciami, dotyczącymi związku z partnerem, przyjaciółmi, rodziną.

Kiedy warto wybrać coaching relacji?

Już wiemy, kto powinien zainteresować się coachingiem relacji, zobaczmy, w jakich sytuacjach najlepiej postawić na ten typ coachingu:

 • gdy szukamy partnera życiowego;
 • jeżeli chcemy zapobiec rozpadowi związku lub zakończyć trudny związek i nie wiemy, jak to zrobić;
 • chcąc rozwijać swoje relacje z partnerem;
 • gdy zależy nam na dobrych relacjach ze współpracownikami;
 • przed podjęciem nowej pracy, jeżeli chcemy zadbać o dobre relacje z osobami, które w niej poznamy;
 • jeżeli zmagamy się z własną nieśmiałością, mamy trudności z nawiązywaniem nowych znajomości lub chcemy poczuć się lepiej w relacjach z innymi.

Coaching relacji – efekty

Wybierając zajęcia z coachingu relacji, mamy możliwość wzmocnienia pewności siebie oraz asertywności. Trener pomoże nam w rozwiązaniu problemów, związanych z relacjami w gronie najbliższych, rodziny i współpracowników. Przedłoży się to na poprawę w życiu osobistym oraz zawodowym, a także na większą satysfakcję z pracy. Nauka komunikacji interpersonalnej wpłynie na nasze relacje nie tylko z osobami na tym samym poziomie życia zawodowego, ale również z przełożonymi. Co więcej, coaching relacji wpłynie na poprawę umiejętności zawierania nowych znajomości oraz ich utrzymywania, dzięki czemu osoby samotne będą miały szanse na poznanie kogoś szczególnego i rozpoczęcie nowego rozdziału w swoim życiu.

Darmowa 30 minutowa sesja

Jeśli chcesz sprawdzić, czy coaching relacji jest dla Ciebie

Umów się na 30-minutową darmową sesję

Skontaktuj się ze mną

#coaching relacji #coaching osobisty

Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.

Udostępnij, jeśli uważasz, że warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *