Strach przed porażką — jak go opanować i żyć pełnią życia?

strach

Wbrew pozorom opanowanie strachu przed wystąpieniem, prezentacją lub innym ważnym wydarzeniem, nie jest takie łatwe, jak się wydaje. Większość ludzi nie potrafi pogodzić się z porażką, a wyobrażenie o jej skutkach często wpędzają w problemy psychiczne. Jeśli też masz kłopot z zaakceptowaniem, porażki to sprawdź, koniecznie co zrobić, aby opanować strach przed niepowodzeniem.

Lęk przed porażką — skąd się bierze?

Niestety lęk przed porażką może mieć swoje źródło już we wczesnym etapie rozwoju. Wychowanie w dzieciństwie, oparte na systemie nagród i kar oraz ciągłe podnoszenie poprzeczki przez rodziców i nauczycieli, może mieć negatywne skutki w dorosły życiu. Nastawienie na wynik, zamiast na ciągłe doskonalenie swoich umiejętności, sprawia, że każda porażka jest nie do przezwyciężenia. Dlaczego tak się dzieje? Oto główne powody skąd bierze się lęk przed niepowodzeniem.

Wstyd

To najczęściej wymieniany powód lęku przed porażką. Wiele osób obawia się wyśmiania i uczucia zawstydzenia, które obniża ich poczucie własnej wartości i wprawia w zakłopotanie.

Brak stabilnej wizji przyszłości

Obawiasz się, że jeśli poniesiesz porażkę, możesz zostać zwolniony z pracy lub niedoceniony przez bliskich? Ludzie często pragną bezpieczeństwa i pozostania w swojej strefie komfortu. Jednak jedyną pewną rzeczą w życiu jest zmiana, zatem musisz przyzwyczaić się do ciągle zmieniającego się otoczenia.

Niska samoocena

Większość ludzi ma w sobie podświadome przekonanie, że jeśli poniesie porażkę w danej czynności, to ich samoocena zostanie obniżona. Tak dzieje się, gdy podczas niepowodzenia myślimy o sobie w negatywny sposób, nie dając sobie przyzwolenia na brak perfekcjonizmu.

Opinia innych

Najgorszym z lęków, przed jakim stoi większość osób jest opinia innych ludzi. Niejednokrotnie tak bardzo boimy się tego, co powiedzą o nas inni, że wolimy zaniechać podjęcia działań, niż narazić się na krytykę, czy śmiech.

Brak pewności siebie — czyli główny winowajca lęku przed niepowodzeniem

Niskie poczucie własnej wartości i brak wiary w siebie doprowadza do tego, że człowiek stoi w miejscu. Rozwój i kreatywność, które nadają życiu sensu, są powstrzymywane przez paraliżujący strach i niepewność. Jeśli naprawdę chcesz żyć pełnią życia, musisz nauczyć się być pewną siebie osobą.

Skuteczne metody na przezwyciężenie obawy przed porażką

Porażka to klucz do sukcesu, jeśli zmienisz nastawienie do niepowodzeń, to zmieni się cały Twój świat. Wielcy ludzie zawsze z pokorą przyjmowali porażki i byli za nie bardzo wdzięczni. Nic tak nie uczy, jak porażka, zatem jeśli chcesz osiągnąć sukces w życiu, to musisz przygotować się na pasmo niepowodzeń. Nie może Cię ograniczać lęk czy wstyd. Jeśli chcesz osiągnąć w życiu wszystko to, co sobie zaplanujesz, to stosuj poniższe zasady:

  • uwierz w siebie i swoje możliwości,
  • przestań być perfekcjonistą, pozwól sobie na błędy,
  • porażkę zamień w cenną lekcję,
  • ucz się na błędach i wyciągaj z nich wnioski.

Szybki sposób na zwycięstwo ze strachem przed klęską — sesja coachingowa

Ty również jesteś osobą, która nie może sobie pozwolić na porażkę? Jeśli masz problem z lękiem przed niepowodzeniem to jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie swojej samooceny i porzucenie lęku jest coaching osobisty. To szybka i skuteczna metoda. Na zajęciach nauczysz się jak opanować strach. Zapraszam Cię serdecznie na coaching, na których dowiesz się, jak zmienić myślenie na temat niepowodzeń, co wpłynie na poprawienie jakości Twojego życia.


Darmowa 30-minutowa sesja coachingowa!

Jeśli opanowuje Cię strach przed porażką – umów się z certyfikowanym coachem.

Skontaktuj się ze mną


Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.

Udostępnij, jeśli uważasz, że warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *