Samoakceptacja — jak pokochać siebie bez względu na wszystko?

samoakceptacja

Żyjąc w świecie social mediów, pięknych zdjęć i ideałów, trudno jest pogodzić się z niedoskonałościami. To niestety pogarsza jakość życia i pogłębia poczucie smutku. Tak się dzieje, gdy Twoja samoakceptacja jest na niskim poziomie. Jednak co to znaczy samoakceptacja? Czy naprawdę jest konieczna, aby cieszyć się życiem? Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź, co możesz zrobić, aby odzyskać spokój i harmonię!

Co to jest samoakceptacja?

Samoakceptacja to stan, w którym czujesz się ze sobą dobrze. Akceptujesz siebie jako osobę, swoje emocje, charakter, a przede wszystkim to jak wyglądasz. Masz dystans co do opinii innych ludzi i nie oczekujesz poprawy niczego od siebie i innych. Patrzysz odważnie w lustro, z uśmiechem i z miłością spoglądasz na swoje ciało.

Dlaczego mam problem z samoakceptacją?

Niestety wiele osób nie potrafi siebie w pełni zaakceptować. Jeśli również masz z tym problem, to na pewno nie obwiniaj siebie. Tak naprawdę brak indywidualnej  akceptacji leży dużo głębiej, niż może Ci się wydawać. Najczęściej spowodowane jest to przez trudne dzieciństwo, ciągłą krytykę oraz zaniżone poczucie własnej wartości.

Trudne dzieciństwo

Musisz wiedzieć, że to jak się wychowałeś, ma ogromny wpływ na Twoje dorosłe życie. Dzieci muszą być kochane bezwarunkową miłością, ponieważ taka miłość daje im poczucie bezpieczeństwa. Dlatego, jeśli rodzice narzucają dziecku sposób zachowania, to uczy się ono zasługiwać na akceptację tylko, gdy spełni odpowiednie wymagania.

Ciągła krytyka

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na brak akceptacji swojej osoby jest ciągła krytyka wobec siebie oraz krytyka wychodząca od osób z najbliższego otoczenia. Jeśli ciągle mówisz do siebie negatywnie „Jestem głupkiem”, „Znowu źle wyszło”,” Do niczego się nie nadaje” lub słyszysz podobne słowa od innych osób, to koniecznie musisz coś z tym zrobić. Krytyka to Twój najgorszy wróg!

Niskie poczucie własnej wartości

Bierze się z braku zainteresowania dzieckiem na wczesnym etapie dzieciństwa. Dzieje się tak w sytuacjach, gdy rodzice dużo pracują lub mają problem z nałogiem. Nie okazują wówczas dziecku zainteresowania, a ono odbiera to jako problem w nim i odrzuca siebie, myśląc o sobie w najgorszy sposób. Niska samoocena powoduje w dorosłym życiu problem z podejmowaniem ważnych decyzji oraz kłopot w relacjach międzyludzkich.

Budowanie samoakceptacji — czyli jak postępować, aby poprawić swoje życie?

Każdy chce czuć się dobrze i żyć szczęśliwie w każdym momencie swojego życia. Aby tak było, musisz nauczyć się kochać siebie! Co daje akceptacja swojej osoby? Poczucie, że jesteś twórcą swojego życia i że zasługujesz na wszystko, co najlepsze. Odnajdź spokój i harmonię!

Akceptacja siebie — ćwiczenia na szybką poprawę samopoczucia

Kiedy czujesz się źle sam ze sobą, pozwól sobie na akceptację tego uczucia. Możesz wykorzystać kilka technik, które pozwolą Ci opanować uczucie smutku, dzięki czemu natychmiast poczujesz się lepiej:

  • Myśl o sobie z szacunkiem.
  • Uważaj na to, co do siebie mówisz.
  • Przestań skupiać się na rzeczach negatywnych.
  • Otaczaj się pozytywnymi ludźmi, którzy będą Cię wzmacniać. Usuń krytyków ze swojego życia!

Najlepsze metody akceptacji  — pozwól sobie na coacha!

Jeśli nie potrafisz poradzić sobie z zaakceptowaniem samego siebie, to pomyśl o specjaliście, który wie jak to robić. Świetnym rozwiązaniem będzie coaching osobisty. Jeśli szukasz wiedzy i profesjonalnego wsparcia to zapraszam Cię na sesję coachingową z samoakceptacji. Dowiesz się jak skutecznie budować poczucie własnej wartości i zaakceptować swój wizerunek. Mogę zagwarantować Ci, że ta forma spotkań sprawi, że Twoje życie stanie się wyjątkowe!


Darmowa 30-minutowa sesja coachingowa!

Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w zakresie samoakceptacji i coachingu – umów się z certyfikowanym coachem.

Skontaktuj się ze mną


Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.

Udostępnij, jeśli uważasz, że warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *