Ścieżka kariery zawodowej  – krok po kroku

ścieżka kariery zawodowej

Możliwość samorealizacji jest niezbędna w życiu każdego z nas do osiągnięcia pełni zadowolenia. Płaszczyzn, na których można tego dokonać, jest wiele, a wszystko zależy od indywidualnych aspiracji. Najczęstszym ujściem dla nagromadzonych ambicji są czynności związane z działalnością zarobkową. Otóż jak powszechnie wiadomo powodzenie w interesach, oprócz satysfakcji płynącej z bycia docenionym wpływa również na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa za sprawą stabilizacji finansowej. Zatem, co zrobić, aby ścieżka kariery zawodowej przebiegała pomyślnie? Jak w tym może pomóc coaching kariery?

Przykładowy plan ścieżki kariery zawodowej

Jeśli nie czujesz się pewnie w aktualnie wykonywanej profesji lub jesteś w trakcie szukania/zmiany pracy, warto przemyśleć kolejne posunięcia, rozrysowując na własne potrzeby przykładową ścieżkę kariery. Dzięki temu uporządkujesz swoje plany, tak aby jak najszybciej przekuć je w rzeczywistość.

Na początek, określ swój cel, nastawiając się na wieloetapową realizację. Pierwsze zamierzenia powinny być związane z drobnymi, lecz istotnymi czynnościami – zdobyciem konkretnej umiejętności, zmianą nawyków itd. Pomyślne zrealizowanie tych działań doda Ci motywacji i pewności siebie do sięgania po coraz ambitniejsze projekty. Rób podsumowania, rozliczając się z mocnych i słabych stron. Zwracaj uwagę, nie tylko na aspekty wymagające poprawy, lecz także osiągnięcia. Zastanów się jak rozwijać te cechy, aby móc wykorzystywać maksymalną dozę swojego potencjału w przyszłości. Ponadto, staraj się w miarę możliwości analizować przebieg spraw, którymi masz zamiar się zająć – wyprzedzaj ruchy, opracowuj strategię potencjalnego rozwiązania danego problemu. Na koniec, nie zapominaj, że człowiek uczy się całe życie. Wyszukuj stałych źródeł rozwoju, słuchaj rad i wskazówek ekspertów, przyjmuj konstruktywną krytykę. Inspiruj się, czerpiąc wzorce od najlepszych.

Etapy kariery zawodowej

Podejmowanie działań zarobkowych wymaga stopniowego wdrażania się w realia i specyfikę rynku pracy. Przebieg tego procesu jest kwestią indywidualną. Wszystko zależy od zaangażowania, predyspozycji personalnych i interpersonalnych, a także od otwartości do wykorzystywania nadarzających się okazji. Jednakże, powołując się na kwestie społeczno-kulturowe można wyodrębnić cztery fazy:

  1. Faza wkraczania w samo utrzymanie – podjęta praca zapewnia byt. Najczęściej jest tymczasowa i niezwiązana z docelowymi aspiracjami.
  2. Faza zdobywania doświadczenia – pracownik nabiera doświadczenia, dzięki któremu jego działania nabierają określonego kierunku zawodowego, motywują go sukcesy.
  3. Faza okres zmian – świadomy swojego potencjału i bogatszy o doświadczenia pracownik decyduje się na zmianę posady lub kwalifikacji, podnosi swoje kompetencje. Koncentruje się na podejmowaniu nowych wyzwań i aspiruje do jak najwyższych awansów.
  4. Faza stabilizacji – pracownik czuję względne spełnienie zawodowe, zadowolenie z wykonywanej pracy staje się większe niż wywierana presja.

Oczywiście, niniejszy schemat został przedstawiony w formie statystycznego uproszczenia. Ważne, aby pamiętać, że w tej kwestii nie istnieją gotowe recepty, gdyż nie wszystkie rozwiązania sprawdzą się u każdego. Wiele zależy również od rodzaju branży oraz jej środowiska. Ponadto nie wolno zapominać, że sukces i porażka chodzą w parze. Nie zniechęcaj się, jeśli Twoja droga kariery zawodowej nie przebiega zgodnie z poczynionymi założeniami. Rynek pracy jest uzależniony od zmian technologiczno-społecznych, a te postępują w zawrotnym tempie. Choć nie wszystko możesz przewidzieć, pamiętaj, że ewentualny kryzys zawsze stwarza niepowtarzalne szanse na odkrycie nowych, wcześniej niedostrzeżonych perspektyw.


Darmowa 30-minutowa sesja coachingowa!

Jeśli chcesz sprawdzić, czy coaching kariery jest dla Ciebie – umów się na 30-minutową darmową sesję coachingową.

Skontaktuj się ze mną


Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.

Udostępnij, jeśli uważasz, że warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *