Ścieżka kariery zawodowej  – krok po kroku

ścieżka kariery zawodowej

Możliwość samorealizacji jest niezbędna w życiu każdego z nas do osiągnięcia pełni zadowolenia. Płaszczyzn, na których można tego dokonać, jest wiele, a wszystko zależy od indywidualnych aspiracji. Najczęstszym ujściem dla nagromadzonych ambicji są czynności związane z działalnością zarobkową. Otóż jak powszechnie wiadomo powodzenie w interesach, oprócz satysfakcji płynącej z bycia docenionym wpływa również na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa za sprawą stabilizacji finansowej. Zatem, co zrobić, aby ścieżka kariery zawodowej przebiegała pomyślnie? Jak w tym może pomóc coaching kariery?

Przykładowy plan ścieżki kariery zawodowej

Jeśli nie czujesz się pewnie w aktualnie wykonywanej profesji lub jesteś w trakcie szukania/zmiany pracy, warto przemyśleć kolejne posunięcia, rozrysowując na własne potrzeby przykładową ścieżkę kariery. Dzięki temu uporządkujesz swoje plany, tak aby jak najszybciej przekuć je w rzeczywistość.

Na początek, określ swój cel, nastawiając się na wieloetapową realizację. Pierwsze zamierzenia powinny być związane z drobnymi, lecz istotnymi czynnościami – zdobyciem konkretnej umiejętności, zmianą nawyków itd. Pomyślne zrealizowanie tych działań doda Ci motywacji i pewności siebie do sięgania po coraz ambitniejsze projekty. Rób podsumowania, rozliczając się z mocnych i słabych stron. Zwracaj uwagę, nie tylko na aspekty wymagające poprawy, lecz także osiągnięcia. Zastanów się jak rozwijać te cechy, aby móc wykorzystywać maksymalną dozę swojego potencjału w przyszłości. Ponadto, staraj się w miarę możliwości analizować przebieg spraw, którymi masz zamiar się zająć – wyprzedzaj ruchy, opracowuj strategię potencjalnego rozwiązania danego problemu. Na koniec, nie zapominaj, że człowiek uczy się całe życie. Wyszukuj stałych źródeł rozwoju, słuchaj rad i wskazówek ekspertów, przyjmuj konstruktywną krytykę. Inspiruj się, czerpiąc wzorce od najlepszych.

Etapy kariery zawodowej

Podejmowanie działań zarobkowych wymaga stopniowego wdrażania się w realia i specyfikę rynku pracy. Przebieg tego procesu jest kwestią indywidualną. Wszystko zależy od zaangażowania, predyspozycji personalnych i interpersonalnych, a także od otwartości do wykorzystywania nadarzających się okazji. Jednakże, powołując się na kwestie społeczno-kulturowe można wyodrębnić cztery fazy:

  1. Faza wkraczania w samo utrzymanie – podjęta praca zapewnia byt. Najczęściej jest tymczasowa i niezwiązana z docelowymi aspiracjami.
  2. Faza zdobywania doświadczenia – pracownik nabiera doświadczenia, dzięki któremu jego działania nabierają określonego kierunku zawodowego, motywują go sukcesy.
  3. Faza okres zmian – świadomy swojego potencjału i bogatszy o doświadczenia pracownik decyduje się na zmianę posady lub kwalifikacji, podnosi swoje kompetencje. Koncentruje się na podejmowaniu nowych wyzwań i aspiruje do jak najwyższych awansów.
  4. Faza stabilizacji – pracownik czuję względne spełnienie zawodowe, zadowolenie z wykonywanej pracy staje się większe niż wywierana presja.

Oczywiście, niniejszy schemat został przedstawiony w formie statystycznego uproszczenia. Ważne, aby pamiętać, że w tej kwestii nie istnieją gotowe recepty, gdyż nie wszystkie rozwiązania sprawdzą się u każdego. Wiele zależy również od rodzaju branży oraz jej środowiska. Ponadto nie wolno zapominać, że sukces i porażka chodzą w parze. Nie zniechęcaj się, jeśli Twoja droga kariery zawodowej nie przebiega zgodnie z poczynionymi założeniami. Rynek pracy jest uzależniony od zmian technologiczno-społecznych, a te postępują w zawrotnym tempie. Choć nie wszystko możesz przewidzieć, pamiętaj, że ewentualny kryzys zawsze stwarza niepowtarzalne szanse na odkrycie nowych, wcześniej niedostrzeżonych perspektyw.


Darmowa 30-minutowa sesja coachingowa!

Jeśli chcesz sprawdzić, czy coaching kariery jest dla Ciebie – umów się na 30-minutową darmową sesję coachingową.

Skontaktuj się ze mną


Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.

5/5 - (2 votes)
Udostępnij, jeśli uważasz, że warto 🙂

1 thoughts on “Ścieżka kariery zawodowej  – krok po kroku”

  1. Twój artykuł naprawdę daje do myślenia, jeśli chodzi o podejście do planowania ścieżki kariery. To, co najbardziej do mnie przemawia, to idea wyznaczania sobie drobnych, ale istotnych celów na początkowych etapach. Sam często wpadam w pułapkę myślenia o dużych, odległych projektach, a zapominam o małych krokach, które mogą mnie do nich zbliżyć.

    Super, że zwracasz uwagę na to, że nawet kryzysy mogą być szansą. To daje nadzieję, że warto próbować nowych rzeczy. Tekst naprawdę zachęca do działania 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.