Odpowiednie kwalifikacje i wiedza dotycząca profesji, którą wykonujesz to tylko część narzędzi potrzebnych do osiągnięcia sukcesu na ścieżce kariery. Ważnym czynnikiem są również kompetencje interpersonalne, gdyż dzięki nim jesteś w stanie zbudować sieć kontaktów potrzebną do zdobycia wyznaczonych celów. Dobra atmosfera między pracownikami oraz transparentna komunikacja w zespole są niezbędne do tego, aby wspólny wysiłek przynosił pożądane efekty.
Komunikacja w zespole – szef-podwładny
Jakość komunikacji w zespole w dużej mierze zależny od postawy szefa firmy bądź kierownika danego działu. Jeśli to właśnie Ty pełnisz rolę lidera, zadbaj o styl wydawania dyspozycji, stosując się do kilku sprawdzonych metod.
- Jasny przekaz – staraj się, aby wysyłane przez Ciebie komunikaty były jak najbardziej wyczerpujące, ogólnozrozumiałe i zawierały maksimum wiedzy potrzebnej do wykonania polecenia. Nie pomijaj istotnych faktów ani nie zatajaj informacji, które składają się na pełny obraz sprawy.
- Sprawny przepływ informacji – upewnij się, że Twoje polecenia i wytyczne docierają do wszystkich zainteresowanych w niezmienionej formie. Ważne kwestie omawiaj zawsze osobiście, a na wiadomości odpisuj w miarę możliwości na bieżąco. Pozostałe osoby powinny wiedzieć, że Tobie również zależy na dobrej komunikacji w zespole.
- Motywacja i zaufanie – ważne jest, aby pracujące dla Ciebie osoby miały poczucie, że obdarzasz je zaufaniem oraz doceniasz ich wykład w rozwój projektu.
- Otwartość – unikaj tworzenia nadmiernego dystansu między sobą a resztą ekipy. Twoi pracownicy powinni wiedzieć, że mogą przedyskutować z Tobą każdy służbowy problem, ponieważ w wielu kwestiach wasze motywacje oraz cele są zbieżne.
- Zaznajomienie – poświęć uwagę osobom, które z Tobą pracują. Poznaj ich mocne i słabe strony, po to, aby z większą precyzją przydzielać zadania, adekwatnie do spersonalizowanych umiejętności. Podchodząc do podwładnych indywidualnie, lepiej spożytkujesz potencjał, drzemiący w każdym z nich.
Komunikacja w zespole – współpracownicy
Komunikacja w zespole pomiędzy współpracownikami bywa burzliwa. Stopień skomplikowania relacji jest zazwyczaj wprost proporcjonalny do liczebności danej grupy. Mimo że przyświecają wam te same cele, wizje ich spełnienia mogą się różnić w zależności od osobowości lub doświadczenia. Oczywisty jest też fakt, że z różnych względów nie ze wszystkimi udaje się nawiązać nić porozumienia, aczkolwiek można temu zaradzić w kilku prostych krokach.
- Asertywność – wyznacz nienaruszalne granice, które pozwolą Ci uniknąć zbyt pasywnych lub zbyt emocjonalnych reakcji na propozycje i opinie kolegów.
- Wzajemne inspiracje – otwórz się na dialog, nie zamykaj na pomysły innych osób. Wymiana poglądów oraz doświadczeń stymuluje do rozwoju, wzbogaca oraz sprawia, że odkrywamy wcześniej nieznane możliwości.
- Szczerość i klarowność – bądź uczciwy w swoich działaniach. Dąż bezpośredniego zażegnania nieporozumień lub sporów. Postaw na otwartą komunikację w zespole, która pozwoli wyjaśnić wszelkie palące kwestie.
- Organizacja – ustal wraz ze swoimi współpracownikami podział obowiązków. Starajcie się nie dopuszczać do nagłych modyfikacji, które zaburzałyby porządek waszej pracy.
- Wsparcie – pamiętaj, że jesteś częścią zespołu. Sukces lub niepowodzenie poszczególnych jego członków wpływa na położenie całej kadry. Zatem staraj się okazywać życzliwość i wsparcie – oczekując tego samego od swoich kolegów – gdy sytuacja tego wymaga.
Przestrzeganie poniższych zasad funkcjonowania i komunikacji w zespole pomoże Ci zapobiec konfliktom, a także sprawi, że wspólne działania odniosą lepszy rezultat, wpływając na karierę wszystkich zaangażowanych w ten proces pracowników.
Darmowa 30-minutowa sesja coachingowa!
|
Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.