Brak wiary we własne siły, czyli brak pewności siebie

brak pewności siebie

Choć otwarcie się o tym nie mówi, brak wiary w siebie dotyka każdego z nas w określonych momentach życia. Najczęściej pojawia się, gdy działamy pod presją czasu, otoczenia lub stawiamy sobie wygórowane poprzeczki. O ile sporadyczny spadek własnej wartości bywa mobilizujący do odkrywania nowych pokładów własnego potencjału, o tyle nieustający deficyt pewności siebie staje się ogniwem paraliżującym, destrukcyjnie oddziaływującym na sferę zawodową, pasje, marzenia, a także relacje międzyludzkie. Jednakowoż pamiętaj, że jedyną osobą, która może zmienić ten stan rzeczy jesteś Ty sam, gdyż wiara w siebie nie jest czymś, co w całości pozyskasz z zewnątrz.

Jak uwierzyć w siebie?

Wszystko, co czyni Cię wartościowym i wystarczającym jest w Tobie. Cały czar polega na tym, aby poświęcać większą uwagę własnym zaletom, sukcesom oraz predyspozycjom, zamiast skupiać się na słabych stronach bądź popełnionych w przeszłości błędach. Do tego celu pomocne się okazać mogą proste ćwiczenia myślowe.

  • Wypisz na kartce wszystkie atuty, jakie wydaje Ci się, że posiadasz. Przypomnij sobie sytuacje z życia, w których Twoje umiejętności okazały się skuteczne lub wręcz niezastąpione.
  • Wypisz na kartce wszystkie wady, jakie wydaje Ci się, że posiadasz. Zastanów się, na ile faktycznie mają realny wpływ na Twoje położenie i czy jesteś w stanie nad nimi pracować. Być może ten drobny defekt nie ma znaczenia w ogólnym odbiorze Twojej osoby, nadaje Ci osobliwego rysu bądź jest rekompensowany dużo większym walorem?
  • Odtwórz w myślach wszystkie otrzymane do tej pory komplementy, pochwały i gratulacje. Na pewno nieraz usłyszałeś słowa, które w swojej świadomości umniejszyłeś albo zbagatelizowałeś. Pozwól im wybrzmieć.
  • Przypomnij sobie sukcesy i osobiste zwycięstwa. Zauważ, że choć po drodze wielokrotnie wątpiłeś, ostatecznie udało Ci się osiągnąć cel.
  • Przeanalizuj swoje niepowodzenia. Nie definiuj ich jako porażki, ale lekcje z których masz szanse wyciągnąć wnioski.
  • Postaraj się spojrzeć trójwymiarowo na osoby, które podziwiasz i skup się na podobieństwach między wami. Przyznaj, że oni też nie są idealni, popełniają błędy oraz zmagają się z trudnościami. Każda droga na szczyt ma wyboje, a jednak to nie powód by się poddać.

Jak nabrać pewności siebie?

Chwiejna bądź nikła pewność siebie bardzo często jest efektem lęku przed popełnieniem błędu czy też towarzyskiego faux pas. Zatem, przeanalizuj czego dokładnie się obawiasz. Stwórz potencjalne scenariusze przebiegu sytuacji i pomyśl jak możesz zapobiec ich ziszczeniu. Natomiast, jeśli źródło Twojego strachu tkwi w tym, czego nie jesteś w stanie przewidzieć – nie zapominaj, że nie odpowiadasz za rzeczy, które znajdują się poza Twoją kontrolą.

Aby nabrać wiary w siebie nie możesz unikać sytuacji, które wymagają wyjścia z własnej strefy komfortu. Podchodząc do wyzwań zachowuj się naturalnie – nie kreuj sztucznego wizerunku i zniekształconego obrazu otaczającej Cię rzeczywistości, ponieważ wyłącznie prawdziwa wersja Ciebie jest tą najlepszą.

#Coaching osobisty #Life Coaching


Darmowa 30-minutowa sesja coachingowa!

Jeśli brakuje Ci wiary w siebie lub nie masz pewności siebie – umów się na 30-minutową darmową sesję coachingową.

Skontaktuj się ze mną


Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.

Udostępnij, jeśli uważasz, że warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *