Jak radzić sobie… z rollercosterem uczuć?

emocje jak radzić

Każda jednostka psychofizyczna odbiera bodźce z otoczenia zewnętrznego, a następnie automatycznie interpretuje je według własnych możliwości poznawczych. Emocje, które Ci codziennie towarzyszą są niejako informacją zwrotną odnośnie Twojego nastawienia wobec położenia, w jakim się aktualnie znajdujesz. Choć ich istotność nie podlega najmniejszej wątpliwości, negatywne uczucia nie należą do puli szczególnie pożądanych stanów. Wprowadzają nie tylko dyskomfort osoby nimi targanej, lecz tłumione mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nadmiernie egzaltowane zaburzyć harmonijność w relacjach z innymi. Mimo, że pojawianie się w danej chwili konkretnych emocji jest poza kontrolą, osoba odczuwająca ma wpływ na to, w jaki sposób na nie zareaguje. Zatem, jak radzić sobie z emocjami według konstruktywnych metod?

Jak radzić sobie ze złością?

Często złość jest stereotypowo postrzegana jako reakcja niewłaściwa, której należy się kategorycznie wyzbyć. Jednak jej uwarunkowane przez naturę występowanie to ważny sygnał, dzięki któremu możesz określić swoje granice i punkty zapalne. Stosując się do kilku prostych kroków, dowiesz się jak radzić sobie w sytuacjach, gdy gniew chce przejąć dowodzenie nad sytuacją.

  1. Ochłoń – gdy poczujesz, że złość odbiera Ci zdolność do racjonalnej oceny zdarzenia, wstrzymaj się od podejmowania pochopnych działań. Wycofaj się z prowadzonej dyskusji bądź skieruj swoje myśli na inny tor, aby nie podsycać tej emocji. 
  2. Znajdź przyczynę – spróbuj przeanalizować, co okazało się powodem pojawienia się złości. Czy był to bodziec zewnętrzny (niesubordynacja innej osoby) czy wewnętrzny (wynikający z własnych braków i niedopatrzeń). Jeśli uda Ci się dotrzeć do źródła problemu, odpowiedz sobie na pytanie, co sprawia, że akurat ten aspekt wywołuje Twoje niezadowolenie oraz co w danym zjawisku musiałoby się zmienić, aby złość minęła. 
  3. Skonfrontuj się – jeżeli za Twoją złość odpowiada postawa innej osoby, powiedz jej o tym. Bezpośrednia komunikacja pozwala na uzyskanie przez obydwie strony jasnego oglądu na sprawę, a także na odnalezienie satysfakcjonującego rozwiązania. Natomiast, gdy irytacja ma podłoże pozaludzkie, zastanów się, co możesz zrobić, aby zadziałać sprawczo na sytuację.

W skrajnych, sporadycznych przypadkach, gdy złość przeradza się w pokusę zastosowania przemocy i nie wiesz, jak radzić sobie z agresją, zacznij od zaczerpnięcia kilku wdechów powietrza lub policzenia w myślach do 10, a następnie wyładuj skumulowane emocje poprzez aktywności, wymagające dużych pokładów energii, np. sport. 

Jak radzić sobie ze stresem?

Doraźnymi metodami na zniwelowanie napięcia spowodowanego stresem mogą być: trening oddechu, medytacja, słuchanie muzyki, bądź oddawanie się innym czynnościom, które sprawiają Ci przyjemność. Jednak, gdy stres przybiera formę chroniczną, skonsultuj się ze specjalistą, który wdroży indywidualnie dobrane środki zaradcze.


Coaching osobisty

Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie coachingu osobistego – umów się ze mną online lub stacjonarnie w Poznaniu lub Warszawie.

Skontaktuj się ze mną


Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.

Udostępnij, jeśli uważasz, że warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *