Motywowanie pracowników – troska o wspólne dobro

motywowanie pracowników

Doskonale wiadomo, że sukces firmy zależy nie tylko od kompetencji, ale również wydajności jej pracowników. Nawet w najlepszym zespole zdarzają się kryzysy czy tendencje spadkowe. Zatem Twoim obowiązkiem jako szefa jest odpowiednie stymulowanie podwładnych ku działaniu, tak aby odkryli nowe zasoby energii i kreatywności. Przede wszystkim warto wprowadzić wewnętrzny system motywowania pracowników, dzięki któremu zdołasz uniknąć atmosfery niezadowolenia bądź ogólnej stagnacji w firmie. Na czym on polega?

Sposoby motywowania pracowników – komfort psychiczny i fizyczny

Na początek trzeba podkreślić, że metody motywowania pracowników zawsze muszą opierać się na tworzeniu przyjaznej relacji między stronami. Osoba motywowana powinna czuć się przede wszystkim doceniana za wkładany w rozwój firmy wysiłek. Dlatego też, podstawą całego procesu jest systematyczne chwalenie, będące wyrazem tego, że wszelkie osiągnięcia i starania nie uchodzą uwadze. Choć werbalne zapewnienia są potrzebne, warto uzupełnić je o dodatkową gratyfikację materialną, np. w postaci premii miesięcznych, kwartalnych lub przyznawanych po zrealizowaniu konkretnych projektów. 

O nastawieniu do pracy przesądza także zagospodarowywana na jej użytek przestrzeń. Spraw, aby była jak najbardziej komfortowa pod względem rozkładu i rodzaju umeblowania, sprzyjała indywidualnym preferencjom. Być może część klasycznych stanowisk warto zamienić na wygodne pufy lub fotele? Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest zorganizowanie w stołówki lub innego lokalu z możliwością zaopatrzenia się w posiłki. Dzięki temu nie tylko zyska na czasie, lecz polepszy się jego nastawienie, gdy będzie mógł na miejscu zaspokoić swoje potrzeby.

Sposoby motywowania pracowników – komunikacja i rozwój

Wspomniane na początku relacje, same w sobie stanowią niejako narzędzia motywowania. Gdy atmosfera w zespole jest przepełniona wzajemnym szacunkiem i zrozumieniem, łatwiej o zapał do działania. Jako lider postaraj się o największą możliwą elastyczność w kwestii przydzielania określonych zadań. Jeśli istnieje możliwość częściowego wprowadzenia zdalnego trybu lub przesunięcia godzin przebywania na stanowisku, warto pójść z podwładnym na kompromis. Ponadto niezwykle ważnym czynnikiem jest transparentność w komunikacji oraz umiejętność łagodzenia konfliktów. Pamiętaj, że w przypadku trudności z porozumiewaniem się w zespole, możesz w każdej chwili podjąć współpracę z profesjonalnym coachem, który zadba o interpersonalną stronę firmy. 

Mimo wszystko nie zapominaj, że nic tak nie hamuje przypływu energii do działania jak rutyna. Stąd też, staraj się zapewniać swoim pracownikom okazje do rozwoju w postaci kursów czy awansów. Podwyższenie kwalifikacji to korzyść, zarówno dla podwładnego, który zaspokoi swoje ambicje, jak i pracodawcy – zyskującego coraz bardziej kompetentną, idącą z duchem czasu, kadrę.


Coaching liderów zespołu

Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie motywowania pracowników – umów się z kompetentnym coachem.

Skontaktuj się ze mną


Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.

Udostępnij, jeśli uważasz, że warto 🙂

2 thoughts on “Motywowanie pracowników – troska o wspólne dobro”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *