Rola lidera w zespole – poznaj tajniki dobrego przywódcy

lider w zespole

Pełnienie funkcji lidera jest niewątpliwie nobilitujące i na pierwszy rzut oka może kojarzyć się z szeregiem przywilejów, wynikających z piastowanej pozycji. Jednak w rzeczywistości kompetentny koordynator musi dołożyć wielu starań, aby jego obecność oddziaływała pozytywnie na zespół, a wpływ jaki wywiera przyczyniał się do sukcesu całej firmy. Zastanawiasz się, jakie cechy lidera są najbardziej pożądane przez jego najbliższe otoczenie? Nie masz pewności, czego się wystrzegać, a nad czym popracować? Zacznijmy od początku…

Jak zostać liderem?

Osoba, stojąca na czele teamu najczęściej zostaje wyznaczona do tej roli ze względu na ponadprzeciętne, twarde kompetencje, którymi się odznacza – długi staż pracy, bogaty zasób wiedzy merytorycznej i doświadczenia w swojej profesji. Oczywiście, każda z tych rzeczy jest niewątpliwie istotna, gdyż lider powinien uchodzić za autorytet, szczególnie w sytuacjach wymagających interwencji eksperta. Niemniej jednak, rzetelny kierownik zespołu musi także potrafić sprostać wszelkim wyzwaniom interpersonalnym, dzięki którym jego podwładni poczują się, tyle samo zaopiekowani, co doceniani. Jak się do tego przygotować?

  • Samopoznanie – prawidłowe sprawowanie pieczy nad działaniami innych nie jest możliwe, jeżeli decydowanie o sobie sprawia Ci trudność. Aby objąć takie stanowisko, w pierwszej kolejności, musisz uporządkować własne niedociągnięcia, zdać sobie sprawę z posiadanych wad i słabszych stron, a następnie wyciągnąć stosowne wnioski, aby móc wprowadzić zmiany w swojej postawie. Pamiętaj, że tylko człowiek pogodzony z samym sobą jest w stanie dobrze kierować innymi.
  • Kreatywność i dedukcja – w obowiązku lidera leży przejmowanie inicjatywy w sytuacjach niekonwencjonalnych i kryzysowych. Stanowczość połączona z umiejętnością oszacowania najlepszego rozwiązania na pewno przyda się, gdy będzie trzeba podjąć ryzyko.
  • Asertywność – model zarządzania zależy od specyfiki zawodu i grupy. Jednakże bycie szefem nie sprowadza się ani do apodyktycznego forsowania swojej woli, ani do wprowadzającej zamęt. Musi wykształcić w sobie asertywność, która pozwoli Ci, jednocześnie zachować kontrolę jak i dać Twoim współpracownikom możliwość wykazania się

Jak kierować zespołem?

Kolaboracja w co najmniej kilkuosobowym gronie posiada wiele korzyści – jest bardziej twórcza, przyśpiesza efektywność działań, minimalizuje prawdopodobieństwo popełnienia błędu. Niestety, w pracy zespołowej różnice charakterów, wizji i rozbieżność podejściu do obowiązków zawodowych sprawiają, że budowanie zespołu oraz prowadzenie staje się niekiedy mocno skomplikowane. Zatem, na co powinien zwrócić uwagę lider?

  • Otwarta komunikacja – wszelkie niejasności i kwestie sporne warto załatwiać na bieżąco, dlatego staraj się dokładnie informować swoich podwładnych o wszystkim, co ich dotyczy. Pozostaw im też przestrzeń do zgłaszania własnych uwag i wspólnej polemiki.
  • Elastyczne podejście – rzadko się zdarza, aby członkowie zespołu byli jednostkami o identycznym sposobie postrzegania wszystkich aspektów Waszej pracy. Stąd, pamiętaj, aby traktować ich na równi, lecz z uszanowaniem ich indywidualizmu. Wsłuchując się w potrzeby każdego z nich, postaraj się dopasować swoje oczekiwania do ich temperamentu, wieku, predyspozycji.
  • Wspieranie i motywowanie – zadaniem lidera jest także spajanie zespołu oraz pobudzanie drzemiącego w nim potencjału. Dopinguj ich w rozwoju – np. poprzez udzielanie dostępu do kursów bądź szkoleń. Poza tym nie zapominaj o okazjach do wspólnego integrowania się, ponieważ takie inicjatywy wzmacniają nić porozumienia, dzięki czemu Twój team zacznie funkcjonować niczym dobrze naoliwiona maszyna.

Wsparcie coacha

Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie coachingu kariery – umów się ze mną online lub stacjonarnie w Poznaniu lub Warszawie.

Skontaktuj się ze mną


Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.

Udostępnij, jeśli uważasz, że warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *