Wyznaczanie celów życiowych i zawodowych: Czy marzenia się spełniają?

cel coaching

To o czym marzymy świadczy o tym, jakimi jesteśmy ludźmi. Nasze pragnienia są odzwierciedleniem osobowości, temperamentu i zainteresowań. Mimo, że niekiedy fantazjujemy o rzeczach zupełnie pozbawionych realności, większość z nich skupia się jednak wokół codziennych spraw. Jednym z marzeń, które drzemie w każdym z nas jest satysfakcja z życia prywatnego oraz z podejmowanego działania – zarobkowego lub traktowanego hobbystycznego. 

Aspiracje tego typu, wręcz należy urzeczywistniać, żeby stać się szczęśliwym, znającym swoją wartość, człowiekiem. Przemienianie marzeń w plany jest samo w sobie fascynującą przygodą, podczas której jesteśmy w stanie lepiej się poznać, poszerzyć horyzonty, a pod wpływem dobrze wykonanego zadania, również polepszyć własne samopoczucie. Rodzi się zatem pytanie, w jaki sposób wyznaczać cele, aby osiągnąć zamierzone rezultaty? Otóż, w zależności od rodzaju podejmowanych zamierzeń, pomocny może się okazać coaching osobisty lub coaching kariery.

Coaching osobisty – praca u podstaw 

Na początek kluczowe jest, aby wiedzieć, jaką ścieżką chcemy podążać. Sprecyzowanie własnych ambicji i pragnień to pierwszy krok do ich realizacji. Jeżeli nie potrafimy samodzielnie ocenić, czym na dany moment powinniśmy się zająć, warto skorzystać z coachingu osobistego. Sesja z profesjonalnym coachem to doskonały sposób na odkrycie własnego potencjału oraz predyspozycji. Spotkanie z fachowcem pozwoli zmierzyć się ze słabościami, które blokują nam dojście do określonych celów. Następnie na podstawie zgromadzonych informacji, coach jest w stanie wdrożyć szereg narzędzi motywujących  i wspierających klienta w samorozwoju. 

Wyznaczanie celów prywatnych w dużej mierze polega na wewnętrznej gotowości do wprowadzenia zmian – niwelowania negatywnych nawyków na rzecz postaw wartych utrwalenia. Jest to proces rozłożony w czasie, który na dobrą sprawę nigdy się nie kończy. Dlatego do zadań warto podchodzić systematycznie, stosując zasadę małych kroków. Należy pamiętać, że potknięcia są nieodłączną częścią sukcesu, dają nam szansę na wyciągnięcie dodatkowych wniosków, a więc na uzyskanie jeszcze lepszych rezultatów końcowych. 

Coaching kariery – po szczeblach drabiny

Cele o charakterze zawodowym są pozornie dość łatwe do ustalenia. Wszystko bowiem zależy od profesji oraz etapu na jakim w danej chwili znajduje się nasza kariera. Nie bez znaczenia jest także fakt, w jakim kierunku chcemy się rozwijać – jesteśmy zainteresowani awansami i imponującym statusem materialnym czy może bardziej poczuciem, że robimy to co kochamy? 

W takich sytuacjach coaching kariery/zawodowy skupia się na zdobywaniu odpowiedniego przygotowania zarówno mentalnego, jak i kompetencyjnego. Realizowanie celów zawodowych wymaga opracowania orientacyjnej strategii działania. Od najprostszych czynności – takich jak, np. rozplanowywanie obowiązków – aż po stopniowe zdobywanie kolejnych kwalifikacji – np. poprzez uczestnictwo w kursach. Wyznaczanie oraz realizacja celów o charakterze zawodowym, oprócz zaangażowania, wymagają sporej dozy cierpliwości, odporności na stres lub presję oraz konsekwencji i samozaparcia.


Wesprzyj się coachingiem!

Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w zakresie wyznaczenia celu osobistego lub zawodowego – umów się z kompetentnym coachem.

Skontaktuj się ze mną


Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.

Udostępnij, jeśli uważasz, że warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *