Biznes coaching: Etykieta pracy zdalnej

coaching online

W ostatnich latach siedziby biurowców niespodziewanie przeniosły się do domowych pieleszy. Ograniczenia spowodowane pandemią sprawiły, że nie tylko prywatne, lecz również służbowe kontakty nadal z powodzeniem odbywają się w wirtualnej rzeczywistości. Co więcej, home office zaskarbia sobie coraz większe grono zwolenników wśród osób, dla których codzienne przemieszczane się, z różnych powodów, bywa problematyczne. Stąd, nie ulega wątpliwości, że dobrodziejstwa nowoczesnej technologii będą od tej pory już na stałe alternatywnie wykorzystywane.

Nowe warunki funkcjonowania kreują przede wszystkim nieznane dotąd wyzwania wymagające zrozumienia, rozpracowania i oswojenia się z nimi. Na etapie przejściowym szczególnie pomocny może się okazać coaching biznesowy. Wprowadzi określoną strategie działań, usprawni realizacje powziętych celów oraz zadba o komfort psychofizyczny pracowników. Zaczynając jednak od podstaw, warto samodzielnie opracować zasady, dzięki którym wypełnianie obowiązków oraz interakcje online ze współpracownikami będą przebiegać efektywnie.

Coaching biznesowy – zdalne planowanie

Gdy dom staje się jednocześnie miejscem do pracy, rozgraniczenie sfery prywatnej i zawodowej bywa trudne. Pomijając kwestie związane z ewentualną obecnością domowników, prywatne otoczenie sprzyja ogólnemu rozproszeniu uwagi lub tendencji do angażowania się w sprawy zawodowe po godzinach. Aby uniknąć popadania w skrajności oraz uporządkować swój plan dnia można skorzystać ze wskazówek coachingu biznesowego na temat tzw. work-life balance, dostosowując je do własnych potrzeb. Mianowicie:

  1. Stwórz tygodniowy/miesięczny harmonogram, uwzględniając zarówno aktywności służbowe jak i prywatne.
  2. Wyznaczaj sobie krótkoterminowe cele.
  3. Zaaranżuj stałe, komfortowe stanowisko, służące jedynie do pracy. Postaraj się oddzielić je od stref przeznaczonych do odpoczynku.
  4. Wprowadź nawyki pozwalające zachować codzienną rutynę, zbliżone do tych w warunkach biurowych.
  5. Trzymaj się ram czasowych zarezerwowanych na obowiązki zawodowe.
  6. Planuj czas wolny – rozwijaj pasję, dbaj o relacje towarzyskie, korzystaj z okazji do spędzania czasu poza domem.

Coaching biznesowy – netykieta, czyli jak się zachować w Internecie

Choć home office ma wiele zalet, w niektórych przypadkach jego nieuregulowany, mniej oficjalny, charakter potrafi wzbudzić wątpliwości – zwłaszcza, jeśli chodzi o samą kulturę pracy. W celu klarownego ustalenia zasad funkcjonowania w trybie zdalnym, przedsiębiorstwa mogą zorganizować dla swoich pracowników sesję coachingu biznesowego, aby uporządkować kluczowe kwestie. W innym razie, pozostaje trzymać się podstawowych reguł netykiety, czyli etykiety przyzwoitego zachowania w sieci.

Najważniejsze zasady netykiety w sytuacjach formalnych:

  1. Przestrzeń widoczna w kadrze internetowej kamery powinna być możliwie neutralna, schludna i nie ukazująca zbyt wiele z prywatności.
  2. Podczas tzw. wideo-konferencji o konieczności włączenia kamery decyduje moderator spotkania. Mikrofon pozostaje wyłączony do momentu zabrania głosu.
  3. Wzrok należy kierować wprost w obiektyw kamery, aby zapewnić rozmówcy substytut kontaktu wzrokowego, który jest kluczowym elementem każdej komunikacji.

Umów się na sesję coachingową za FREE!

Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w zakresie coachingu biznesowego – umów się z kompetentnym coachem.

Skontaktuj się ze mną


Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.

Udostępnij, jeśli uważasz, że warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *