Decyzja o ścieżce zawodowej nie może być podejmowana zbyt pochopnie. W końcu wykonywany na co dzień zawód powinien dawać nie tylko pieniądze, ale również spełnienie. Co zatem zrobić, żeby nie popełnić w tej materii błędu. Najważniejsza zasada jest taka, żeby wykorzystać swoje wcześniejsze predyspozycje – dzięki temu praca będzie mogła stać się równocześnie życiową pasją.
Co przesądza o kształcie ścieżki zawodowej?
Mimo iż szkoły są podobne – a przynajmniej realizowane w nich standardy nauczania, to jednak finalnie każdy ich absolwent jest inny. Jego cechy, predyspozycje, mocne i słabe strony składają się na unikatową całość. Część ludzi potrafi samodzielnie z tego konglomeratu własnych zainteresowań i skłonności uformować swoją przyszłą drogę zawodową. Jednak nie zawsze tak jest – czasami niezbędna jest pomoc – taka jak ta, którą oferuje profesjonalny coach zawodowy. Korzystając z usług dyplomowanego coacha można mieć pewność, że niczego nie pominie, ani nie przeoczy. Poskłada wszystkie elementy w jedną spójną całość i wskaże różne hipotetyczne zawodowe możliwości.
Jak to się będzie odbywało?
Kluczowa będzie szczera rozmowa. Żeby komuś pomóc, najpierw trzeba go poznać. Kryteria wyboru zawodu wymagają weryfikacji potencjału oraz realnych możliwości każdej konkretnej osoby. W tym wypadku nie można liczyć na „szczęśliwy traf” albo na intuicję Na etapie planowania przyszłej kariery zawodowej kluczowe są też testy. Z nich można „odczytać” jaki konkretny zawodowy kierunek będzie dla danej osoby optymalny.
Warto wiedzieć, że w poczet czynników uwzględnianych na etapie wyboru zawodu zaliczane są:
- zainteresowania (pasje i hobby mogą być w tym wypadku niezwykle istotne),
- umiejętności, zdolności oraz uzdolnienia – trzeba mieć na uwadze to, że z humanisty nikt nie zrobi ścisłowca i vice versa; każdy powinien wybierać spośród możliwości, w ramach których będzie specjalistą,
- system wartości,
- temperament,
- cechy charakteru,
- stan zdrowia.
Jak widać, czynników istotnych na etapie planowania przyszłej drogi zawodowej jest bardzo wiele. Po poznaniu się z nimi trzeba je będzie jeszcze ze sobą skonfrontować i później już w pełni świadomie zaplanować kolejne etapy przyszłej zawodowej kariery. Warto pamiętać, że tego rodzaju doradztwo zawodowe dedykowane jest do osób w każdym wieku – nie tylko do absolwentów różnych typów szkół, ale również do osób, które po prostu chcą coś w swym zawodowym życiu zmienić.
W jakich kwestiach pomoże Coach zawodowy?
- Kryteria zdrowotne w wyborze zawodu,
- Test predyspozycji zawodowych,
- Co decyduje o wyborze zawodu,
- Kryteria wyboru zawodu,
- Kwestionariusz preferencji zawodowych,
- Uwarunkowania wyboru zawodu,
- Planowanie kariery zawodowej testy,
- Czynniki wyboru zawodu i etc.
#Coaching zawodowy #Coaching biznesowy #Biznes coaching #Coaching kariery
Darmowa 30-minutowa sesja coachingowa!
|
Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.