Poczucie spełnienia to jeden z tych celów, do których z pewnością warto dążyć. W jego przypadku nie ma jednego „złotego środka”. Wynika to z tego, że każdy ma inne wartości, zainteresowania i zdolności. Finalnie więc to na ich bazie powinien szukać drogi do spełnienia, czy też samorealizacji. Niektórzy bardzo szybko odkrywają pomysł na siebie – oni już od najmłodszych lat wiedzą, że np. malarstwo albo medycyna są tym czymś, w czym się odnajdą. Niestety nie zawsze tak jest – o wiele częstszy jest nieco inny scenariusz. W największym skrócie można powiedzieć, iż w tym wypadku działa się nieco po omacku, w oparciu o tzw. metodę prób i błędów. Co istotne, wcale tak być nie musi. Co jednak należy zrobić, żeby odmienić swój los i nadać mu nieco głębszy sens? Innymi słowy – gdzie j i jak szukać pomysłu na siebie?
Sposób na życie – szukanie i popełnianie błędów też jest ważne
Odnajdywanie w porażkach nauki na przyszłość to bardzo przydatna umiejętność. Nie każdy jednak potrafi w ten sposób czerpać z tych codziennych „lekcji z życia”. Jak to zmienić? Najprostszy sposób to zwrócenie się o profesjonalną pomoc specjalisty – certyfikowanego coacha, który szybko, efektywnie i z pełnym zaangażowaniem udzieli potrzebnego wsparcia. Dzięki profesjonalnym sesjom coachingowym kompletny brak pomysłu na życie odejdzie w niepamięć – czyli po prostu stanie się odległą przeszłością.
W jaki sposób coach może pomóc w odnalezieniu pomysłu na siebie?
Najpierw będzie słuchał:
- pozwoli Ci opowiedzieć Twoją własną historię – dzięki niej lepiej Cię pozna i będzie mógł stwierdzić, w jakich życiowych przestrzeniach powinieneś szukać spełnienia (a więc i pomysłu na siebie),
- w razie potrzeby będzie zadawał dodatkowe (uzupełniające) pytania – wszystko po to, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i by wszystko (dla obu stron) było jasne i klarowne.
Później sam będzie mówił:
- przedstawi Ci w obiektywny sposób Twoją aktualną sytuację – dzięki niemu dowiesz się, gdzie znajduje się to, czego szukasz i jak do tego dotrzeć,
- następnie zaproponuje Ci różne dopasowane do Ciebie ścieżki (samo)rozwoju – po prostu pokaże Ci, jak wiele masz możliwości i różnych alternatyw do wykorzystania,
- później pozwoli Ci się wypowiedzieć – gdy podejmiesz decyzję, pomoże Ci w jej realizacji; wyposaży Cię w potrzebne wiadomości i podpowie Ci nad czym musisz jeszcze popracować albo co w swoim dotychczasowym życiu zmienić, żeby Twój cel został osiągnięty.
Powyższy schemat nie jest jednoznaczny i jednokierunkowy, ponieważ każda sesja coachingowa jest inna i uzależniona od potrzeb i wymagań klienta.
Brak pomysłu na życie?
Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia coachingowego – umów się na 30-minutową darmową sesję coachingową.
|
Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.