Rozwój zawodowy – sięgaj wyżej

Rozwój zawodowy

Pomijając aspekt finansowy, prosperująca kariera zawodowa powinna dawać satysfakcję, radość, nakręcać do dalszego działania i przecierania nowych szlaków. Jednym słowem – być motorem napędowym do samorealizacji. Wspinaczka po szczeblach własnej profesji nie oznacza, że jesteś skazany jedynie na morderczy wysiłek, lecz przede wszystkim na pasjonującą przygodę, dzięki której staniesz się lepszą wersją siebie. Z czego to wynika?

Długotrwała stagnacja zmniejsza pokłady zaangażowania w wykonywaną pracę. Co za tym idzie, Twój potencjał słabnie. Z braku nowych, nieznanych dotąd doświadczeń, przestajesz posługiwać się kreatywnym myśleniem, popadasz w rutynę, a w rezultacie hamujesz swój rozwój zawodowy. Co gorsza, niespełnienie w tej sferze, często odbija się na życiu osobistym oraz na kondycji psychofizycznej. Pytanie, jak do tego nie dopuścić?

Obierz cel, czyli odpowiedni kierunek zawodowy

Jeśli czujesz, że Twoja kariera stoi w martwym punkcie, pomyśl o skorzystaniu z profesjonalnych metod zaradczych. Coaching zawodowy pozwoli Ci spojrzeć na Twoje działania z innej perspektywy. Podczas sesji z coachem nauczysz się zarządzać czasem i zasobami własnej energii. Odnajdziesz swoją drogę, odkryjesz niewykorzystywane wcześniej umiejętności, samodzielnie ustalisz priorytety, na których skupisz się przez najbliższe miesiące. Współpraca z postronną, wykwalifikowaną osobą sprawi, że dostrzeżesz możliwości, których istnienia nie byłeś do tej pory świadomy.

Tymczasem, chcąc wkroczyć na ścieżkę rozwoju zawodowego warto przyswoić kilka prostych nawyków, które są kluczowe dla powodzenia tego procesu.

  • zastanów się, czego chcesz dokonać w swojej karierze zawodowej;
  • opracuj plan działania w oparciu o rzeczy, które jesteś w stanie na ten moment wcielić w życie;
  • postaw na wszechstronność – poszerzaj własne kompetencje, wykorzystuj każdą nadarzającą się okazję do nauczenia się czegoś nowego. Nigdy nie wiadomo, jaka umiejętność okaże się przydatna na rynku pracy w przyszłości;
  • podejmuj wyzwania – odważnie podchodź do stawianych przed Tobą możliwości;
  • nie bój się porażki – nauka na błędach jest najbardziej rozwijająca. Do niepowodzeń lub ewentualnych kryzysów podchodź jak do szansy na nowy, lepszy początek;
  • dziel siły na zamiary – zastosuj metodę małych kroczków. Dzięki temu w pełni zrealizujesz swoje plany i unikniesz zniechęcenia przez zbyt wygórowane ambicje.

Rozwój pracownika oczami szefa

Jeśli zajmujesz stanowisko kierownicze, pamiętaj o mądrym motywowaniu swoich podwładnych. Indywidualny rozwój pracownika przekłada się na jego efektywność, a więc powodzenie całej firmy. Zatem staraj się stwarzać w miejscu pracy idealne warunki do zdobywania nowych osiągnięć, awansów, zgłębiania wiedzy. Organizuj lub finansuj szkolenia oraz konsultacje z coachingu zawodowego. Zadbaj o to, aby stanowiska w Twojej firmie były perspektywiczne, gwarantowały możliwość wykazania się. Spraw, aby oferowane przez Ciebie  etaty były atrakcyjne, zarówno pod kątem samorealizacji, jak i wynagrodzenia.


Darmowa 30-minutowa sesja coachingowa!

Jeśli chcesz sprawdzić, czy coaching zawodowy jest dla Ciebie – umów się na 30-minutową darmową sesję coachingową.

Skontaktuj się ze mną


Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.

Udostępnij, jeśli uważasz, że warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *