Brak motywacji do działania jest częstym problemem, szczególnie w okresie jesiennym oraz w fazie przesilenia wiosennego. Jego pojawienie się może wynikać także z sytuacji osobistych. Choć ma charakter przejściowy, potrafi skutecznie zaburzyć codzienne funkcjonowanie, przeszkodzić w realizacji planów oraz negatywnie wpłynąć na samopoczucie. Jeśli borykasz się z utrudnieniami wewnętrznymi tego typu, wypróbuj poniższe metody i odzyskaj utracony wigor!
Brak motywacji do czegokolwiek
Pierwszorzędną kwestią jest określenie przyczyny takiego stanu rzeczy. Zastanów się, co spowodowało spadek formy, jak długo on się utrzymuje i jak bardzo oddziałuje na jakość i komfort Twojego życia. Jeżeli brak motywacji staje się chroniczny, a ponadto przybiera na sile, nie wahaj się zasięgnąć porady dobrego coacha, terapeuty lub lekarza specjalisty. Natomiast w przypadkach epizodycznej niechęci postaraj się:
- zredukować stres;
- zadbać o odpowiednią dawkę snu;
- wprowadzić dietę bogatą w składniki odżywcze;
- podejść zadaniowo do organizacji swojego czasu.
Brak motywacji do pracy
Życie zawodowe nie zawsze dostarcza nam pasjonujących doznań, zwłaszcza gdy kierujemy się przesłankami czysto zarobkowymi. Jednakowoż, wypalenie i rutyna może dopaść nawet największego miłośnika swojej profesji. Sporządź bilans swojej dotychczasowej ścieżki kariery, odpowiadając na poniższe pytania:
- Co mogło spowodować obecny brak motywacji?
- Dlaczego wybrałeś ten zawód?
- Jakie cele/marzenia/założenia udało Ci się do tej pory spełnić?
- Czego chciałbyś jeszcze dokonać?
- Czy aktualne zarobki odpowiadają Twoim głównym potrzebom?
- Jakie modyfikacje mógłbyś wprowadzić, żeby czuć większą satysfakcję ze swojej pracy?
W wielu przypadkach sporadyczny brak motywacji do pracy jest związany ze zmęczeniem i nadmiarem monotonii, aniżeli z zarzutami do wykonywanego zawodu. W takich sytuacjach warto skorzystać z urlopu bądź rozważyć podjęcie kursu podwyższającego kwalifikacje, gdyż dzięki temu od nowa spojrzysz na swoje obowiązki zawodowe. Z drugiej strony, jeżeli praca notorycznie nie daje Ci satysfakcji, a korzyści nie są adekwatne do wysiłku, być może warto pomyśleć nad dalej idącymi zmianami?
Brak motywacji do nauki
Uczenie się sprawia Ci trudność, a czas spędzony w książkach nie jest efektywny? Spróbuj przekierować swoje nastawienie na pozytywne aspekty płynące z nauki. Pomyśl, jakie możliwości otwiera przed Tobą zdobycie określonej wiedzy oraz w jakich okolicznościach możesz wykorzystać ją w praktyce. Opracuj defensywną strategię działania wobec braku motywacji:
- przygotuj obszar roboczy: wywietrz pomieszczenie, zaopatrz się w niezbędne akcesoria;
- podziel materiał na mniejsze partie, robiąc kilka minut przerwy po każdej z nich;
- skup się na efektywności swojej nauki, nie na tempie jej przerabiania;
- odetnij dostęp do social mediów i innych rozpraszaczy, które odwracają Twoją uwagę od obowiązków;
- stosuj system symbolicznych nagród za wywiązanie się z zaplanowanych czynności.
Brak motywacji do treningu
Chcesz zadbać o swoje zdrowie i kondycję fizyczną, ale stale powstrzymuje Cię brak motywacji do ćwiczeń? Zacznij metodą małych kroków, mając na uwadze pozytywne rezultaty:
- wybierz najbardziej preferowaną formę aktywności;
- rozpocznij od regularnych, lecz krótkich sesji treningowych, które będziesz w stanie wykonać w przerwie między obowiązkami;
- nie kreuj wygórowanych oczekiwań – skoncentruj się na intensywności ćwiczeń, nie na ich ilość czy limicie czasu;
Co więcej, ruch sprzyja równowadze psychicznej, stąd uprawianie sportu lub fitness jest działaniem zwalczającym ogólny brak motywacji.
Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.