Rozwój osobisty | Człowiekiem jestem… więc się rozwijam…

rozwój osobisty i personalny

Gdyby ktoś Cię zapytał, jak przebiega Twój rozwój osobisty, co byś odpowiedział? Być może sam ten termin brzmi górnolotnie, a wielu utożsamia go z czynnościami, które wymagają pokładów dużej ilości czasu. Nic bardziej mylnego. Wbrew pozorom jest to proces, który dotyczy każdego z nas. Prowadząc dowolny styl życia wykonujemy konkretne czynności, podejmujemy decyzje, zbieramy doświadczenia… Wszystko, z czym spotykamy się na co dzień wpływa nas, kształtuje nasz charakter lub poglądy, oddziałuje na punkt widzenia, uczy nowych umiejętności – jednym słowem – pozwala nam wzrastać.

Jednak rozwój personalny w precyzyjnym ujęciu to przede wszystkim nieustanna chęć dążenia naprzód, odkrywanie drzemiącego potencjału, wychodzenie z własnej strefy komfortu. Po co? Intencje podejmowania pracy nad sobą są różne, w zależności od tego, na jakim polu pragniemy odnieść sukces. Dla jednych celem będzie kariera zawodowa lub pasja, dla drugich relacje międzyludzkie bądź ogólne samozadowolenie. Natomiast pewne jest, że stwarzając sobie warunki do rozwoju zyskasz nie tylko dodatkowe kompetencje, lecz również poprawisz jakość swojego życia – być może, spełniając przy tym najskrytsze marzenia.

Plan rozwoju osobistego – jak to się robi?

Rozwoju personalnego nie należy traktować jak żmudnego rzemiosła, którego wykonanie wymaga specjalnego przygotowania i poświęceń. Co więcej, proces ten powinien być źródłem radości, odskocznią od prozaicznej rutyny. Wiadomo, że kryzysy są nieodłączną częścią każdego działania, jednak w tym przypadku motorem napędowym musi być wewnętrzna motywacja – przyjemność płynąca z samej aktywności, niezależnie od końcowej gratyfikacji. Zatem, od czego zacząć?

Nie istnieje żadna uniwersalna recepta, według której rozwój osobisty ma przebiegać. Jest to kwestia indywidualna, uzależniona od wielu czynników – takich jak: wiek, status rodzinno-matrymonialny, zainteresowania, poziom ambicji. Mianowicie nie zawsze chodzi tu o spektakularne sukcesy na światową skalę, lecz własne poczucie spełnienia. Niemniej, łatwiej będzie Ci przejść do czynów, jeżeli najpierw opracujesz wstępny plan działania.

Plan rozwoju osobistego:

  • Wyznacz cel.
  • Przeanalizuj swoje mocne i słabe strony.
  • Poszukaj w swoim otoczeniu sposobności ku temu, aby zdobyć kompetencje, których Twoim zdaniem Ci brakuje (np. kurs, podróż, nowe hobby, nowe znajomości) lub zabrać się za aktywność, której dotychczas nie udało Ci się zrealizować.
  • Monitoruj swoje postępy.
  • Wyciągaj wnioski.

Coach – trener rozwoju osobistego

Czujesz się przytłoczony samodzielnym planowaniem albo masz problem ze sformułowaniem swoich oczekiwań? Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z usług profesjonalnego coacha, który pomoże Ci ustalić priorytety. Dzięki sesjom coachingowym nauczysz się definiowania swoich potrzeb, uważności, systematyczności i wszystkiego, co niezbędne dla Twojego rozwoju personalnego.


Darmowa 30-minutowa sesja coachingowa!

Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie rozwoju osobistego lub chcesz sprawdzić, czy coaching jest dla Ciebie – umów się na 30-minutową darmową sesję coachingową.

Skontaktuj się ze mną


Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.

Udostępnij, jeśli uważasz, że warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *