Coaching dla firm to prężnie działająca usługa, zaskarbiająca sobie coraz większą rzeszę zwolenników. Praktykowana jest szczególnie na terenach dużych korporacji, gdzie niezbędna jest współpraca, zarówno w wewnętrznych zespołach jak i między poszczególnymi działami. Bowiem, nie od dziś wiadomo, że tzw. kompetencje miękkie – w tym zdolność do budowania zgodnych relacji – to klucz do sukcesu każdego przedsięwzięcia. Niemniej jednak, dysponowanie zasobami ludzkimi na liczną skalę bywa prawdziwym wyzwaniem, wymagającym wsparcia specjalisty.
Wykwalifikowany coach biznesu może pełnić rolę trenera, doradcy, mediatora lub superwizora. Spotkania z nim odbywają się indywidualnie – z woli osoby prywatnej lub grupowo – na zaproszenie kierownika danej instytucji. Warto pamiętać, że tego typu usługa to nie tylko metoda zaradcza na już istniejący problem, lecz przede wszystkim działania profilaktyczne, prowadzące do rozwoju pozytywnych wzorców.
Biznes coaching – odkrywanie potencjału
Skorzystanie z biznes coachingu jest szczególnie rekomendowane firmom dopiero rozpoczynającym prosperowanie na rynku. Dzięki niemu m.in.:
- precyzyjnie ustalisz priorytety i cele;
- nakreślisz dokładny plan działania;
- zidentyfikujesz potrzeby i motywacje;
- przemienisz teoretyczne założenia w czyny;
- nauczysz się przewidywać i zapobiegać problemom;
- zminimalizujesz ryzyko niepowodzenia.
Ponadto coaching biznesowy jest skutecznym środkiem odkrywania własnego potencjału, talentów i umiejętności. Stwarza pole do samorozwoju, pobudzenia kreatywności oraz zredefiniowania ścieżki zawodowej. Z powodzeniem przydaje się osobom ze sporym stażem pracy, które zmagają się z kryzysem, stagnacją, brakiem nowych perspektyw; jak i początkującym adeptom, szukającym swojej drogi życiowej lub wdrażającym się w tajniki zawodu.
Coaching dla managerów – rządź i dziel się wiedzą
W coachingu dla firm uwzględnia się również spotkania dedykowane stanowiskom kierowniczym. Bowiem to w ich kwestii leży prawidłowe podejmowanie decyzji i opracowywanie korzystnych dla ogółu taktyk. W tym przypadku praca z coachem skupia się m.in. wokół technik:
- radzenia sobie z presją;
- bezpiecznego rozładowania emocji;
- asertywności;
- skutecznej komunikacji z zespołem;
- kompromisu;
- reagowania na nieprzewidziane bodźce;
- łagodzenia konfliktów między pracownikami;
- dyplomatycznego, transparentnego sygnalizowania własnych odczuć.
Coaching dla managerów zakłada, że wiedza wyniesiona ze spotkań będzie pozytywnie oddziaływać na podwładnych. Nie tylko przyczyni się do zbudowania życzliwych relacji, lecz również sprawi, że lider danego zespołu zyska kompetencje do inspirowania, motywowania oraz wspierania pozostałych jego członków.
Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści, rozważ podjęcie pracy z coachem, a Twoja kariera wskoczy na wyższy poziom skuteczności, dając Ci przy tym satysfakcję i zadowolenie z wykonywania codziennych obowiązków.
Coaching dla firm – umów się z dyplomowanym Coachem!
|
Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.