Coaching kariery – jako wsparcie w (re)konstrukcji kariery

coach kariery

Rozwój kariery wiąże się z ciągłą pracą nad sobą. Trzeba poszerzać swój zawodowy warsztat oraz modelować swoją „zawodową sylwetkę”. Czasem trudno dostrzec swoje słabe strony i wypracować bardziej efektywne metody działania. W tym wypadku przyda się z pewnością coaching kariery, bo dzięki niemu szybko i z pełnym sukcesem będzie można na nowo (re)konstruować swoją zawodową ścieżkę.

Coaching kariery – co to takiego i komu może się przydać?

  • Coaching kariery to rodzaj wieloetapowego procesu rozwojowego, w którego trakcie można wzmocnić swoją samoświadomość oraz nauczyć się, że krok naprzód wiąże się z koniecznością wykonania kilku wstecz – uświadomienia sobie swoich słabych stron. Dzięki coachingowi kariery można nauczyć się, jak samodzielnie podejmować w swoim zawodowym życiu nowe wyzwania i co zrobić, żeby im z pełnym sukcesem podołać.
  • Coaching kariery to rodzaj ścieżki samodoskonalenia, która sprawdzi się i w przypadku osób młodych i jeszcze niezbyt zawodowo doświadczonych, jak też i tych, które już przeszły wiele stopni zawodowego rozwoju, ale wciąż mają apetyt na więcej – chcą być lepsze, szybsze i bardziej świadome ich zawodowych potrzeb, aspiracji oraz sposobów na ich zaspokojenie.
  • Coaching kariery w sposób wydajny podnosi jakość życia i pomaga uświadomić sobie, gdzie się (w swojej zawodowej przestrzeni) faktycznie znajduje. W coachingu kariery nie ma miejsca na udawanie i przemilczenia. Szczerość działa w obie strony – to narzędzie do wyzwolenia i do działania, pokonywania kolejnych barier i przełamywania się na różne sposoby. Wszystko po to, by móc się rozwijać i poszerzać swoje zawodowe horyzonty.

Korzyści wynikające z postawienia na coaching kariery

Decydując się na coaching kariery, nic się nie traci, a można bardzo wiele zyskać. Najważniejsze jest podjęcie decyzji i umówienie się na sesję coachingową z doświadczonym i zaufanym coachem.

Jeśli wykona się ten pierwszy krok – później będzie zdecydowanie łatwiej. Można wręcz powiedzieć, że każde kolejne spotkanie będzie daną osobę przybliżało do wytyczonego przez nią celu.

Coaching kariery zapewnia (między innymi, bo nie sposób wszystkie wymienić) następujące korzyści:

  • uzyskanie konkretnych wskazówek dotyczących tego, w jaki sposób można w sposób maksymalnie efektywny wykorzystać swoją zawodową szansę (np. awans),
  • zagwarantowanie sobie w pełni satysfakcjonującej kontynuacji zawodowej kariery – chodzi wiec o to, żeby się nauczyć, co robić, żeby każdy kolejny dzień w pracy stanowił nowe wyzwanie – by był tak ekscytujący i pełen niespodzianek, jak te, których się doświadczyło u progu swojej zawodowej ścieżki,
  • zdobycie umiejętności oraz pozyskanie wiedzy, która może się okazać niezbędna w zakresie przyszłych zawodowych poczynań,
  • odnalezienie siebie – czyli wzmocnienie autopercepcji i autorefleksji,
  • nauczenie się, w jaki sposób można podejmować działania oraz decyzje – żeby ich później nie żałować,
  • doświadczenie fachowego oraz osobistego wsparcia zawsze wtedy, gdy sytuacja zawodowa danej osoby będzie tego wymagała,
  • zdobycie wiedzy na temat tego, co robić i jak się zachowywać, gdy dojdzie do np. nieoczekiwanej zmiany (np. relokacji z dotychczasowego miejsca pracy).

Cele coachingu kariery – dokąd nas (do)prowadzą?

Coaching kariery w efektywny sposób zadba o to, by Klient zdobył kwalifikacje, które wspomogą rozwój jego zawodowej kariery – tym samym zaspokoi on również (z czasem) jego oczekiwania finansowe. Przyda się także tym wszystkim osobom, które nie do końca wiedzą jak połączyć w jedną harmonijną całość ich życie zawodowe oraz osobiste.

Coaching kariery uświadomi im, jaki mają potencjał. Oprócz tego wskaże im kierunek – podpowie, co powinni zrobić, żeby we właściwy sposób go spożytkować.  Można zatem powiedzieć, że do głównych celów coachingu kariery zaliczyć można usprawnienie zawodowego rozwoju osób, które zdecydowały się na skorzystanie z tej opcji pomocy i wsparcia. Oczywiście równie istotne jest w tym wypadku również właściwe nakierowanie danej osoby – chodzi wiec o to, żeby jej pomóc ustalić, a później także i osiągnąć nowe zawodowe cele oraz wyzwania. W końcu to ona decyduje, na czym jej najbardziej zależy – dobry coach tylko daje jej „wędkę” – ona będzie musiała nauczyć się, jak ją zarzucać i wyławiać to, co jej się uda „złowić”.

Darmowa 30 minutowa sesja coachingowa!

Jeśli chcesz sprawdzić, czy coaching kariery jest dla Ciebie – umów się na 30-minutową darmową sesję coachingową z certyfikowanym coachem.

Skontaktuj się ze mną

#coaching biznesowy #biznes coaching #coaching Poznań #coaching online #coaching Warszawa #coaching kariery

Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.

Udostępnij, jeśli uważasz, że warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *