Pewnie już nie raz zastanawiałeś się nad tym co to jest coaching? Może słyszałeś o nim w telewizji albo czytałeś artykuł w Internecie, ale te wiadomości wcale nie zaspokoiły Twojej ciekawości. W takim razie musisz koniecznie nadrobić te zaległości i w końcu się dowiedzieć czym jest coaching.
Definicja coachingu wg Wikipedii: coaching to interaktywny proces rozwoju, poprzez metody związane z psychologią, realizowaniem procesu decyzyjnego do zaspokajania potrzeb, który pomaga pojedynczym osobom lub organizacjom w przyspieszeniu tempa rozwoju i polepszeniu efektów działania, osiągnięcia celu.
Definicja coachingu wg ICF Polska: coaching to towarzyszenie klientowi w kreatywnym procesie, który skłania do myślenia i inspiruje do maksymalizacji zawodowego i osobistego potencjału.
Czym jest coaching i skąd się wywodzi?
Na pytanie czym jest coaching nieco inaczej odpowiada coach, inaczej psycholog i jeszcze inaczej psychoterapeuta albo specjalista z zupełnie z innej branży. Są jednak wspólne cechy dystynktywne dla tego zagadnienia. Oto one:
- to rodzaj techniki, która rozwija wiedzę, postawę i umiejętności,
- to forma wsparcia, która udoskonala sposoby radzenia sobie człowieka z otaczającym go światem,
- to rodzaj obszaru, który poprawia kompetencje Klienta w tych obszarach, które są dla niego najistotniejsze,
- to sposób na efektywne przeprowadzenie zmian i wdrożenie nowych umiejętności albo kompetencji np. na gruncie zawodowym.
Odpowiadając na pytanie, co to jest coaching, nie sposób pominąć jego genezy. Otóż w tej materii również nie ma jednej odpowiedzi. Są badacze, którzy formę coachingu dostrzegli nawet w działaniach podejmowanych przez starożytnych filozofów. Znacznie częściej jednak jego początków doszukiwano się na gruncie przede wszystkim amerykańskiego counselingu, psychologii treningu oraz nauk o zarządzaniu. Można więc powiedzieć, że już w drugiej połowie XX wieku był on w pewnych mniej lub bardziej zawoalowanych formach zauważalny.
Rodzaje coachingu
Odpowiadając na pytanie, czym jest coaching, nie sposób pominąć wchodzących w jego skład swoistych subdyscyplin. Można wręcz powiedzieć, że każda z nich koncentruje się na nieco innej przestrzeni aktywności współczesnego człowieka. Jest ich bardzo wiele. Poniżej prezentacja kilku wybranych przykładów.
- Czym jest coaching personalny? – to taka odmiana coachingu, która skupia się na poprawie jakości życia osobistego danego człowieka. Dochodzi tu do zmiany jego priorytetów albo np. wartości.
- Czym jest coaching umiejętności? – (ang. performance coaching) – sprowadzić go można do pracy, która jest podejmowana nad konkretną zdolnością albo umiejętnością danego człowieka (kluczowa jest wówczas np. efektywność).
- Czym jest team coaching? – w tym wypadku praca jest podejmowana w zakresie np. udoskonalenia umiejętności „miękkich” oraz współdziałania w grupie.
- Czym jest coaching ekspercki? – on się koncentruje na specyfice profesji coachowanej osoby – dotyczy więc bardzo wąskiej specjalizacji.
- Czym jest coaching biznesu? – to odmiana coachingu, która wspiera, stymuluje i pobudza sferę rozwoju zawodowego osoby, która wciąż chce osiągać nowe cele i podejmować nowe wyzwania.
- Czym jest leadership coaching? – to rodzaj coachingu, który skupia się na wspieraniu i rozwijaniu umiejętności przywódczych Klienta.
Korzyści wynikające z coachingu
Sama wiedza na temat tego, czym jest coaching to dopiero początek. Z czego to wynika? Z tego, że dopiero w praktyce można odkryć ukryty w nim potencjał. Wyróżnia go to, iż wpływa na wiele różnych sfer życia człowieka, przede wszystkim:
- poprawia jego osobistą wydajność,
- stymuluje rozwój jego samoświadomości,
- uczy go, jak radzić sobie z przeszkodami, które napotyka on w swym (zawodowym oraz prywatnym) życiu,
- rozbudowuje repertuar posiadanych przez niego kompetencji,
- uczy, że nawet porażki są lekcjami, z których można dla siebie wyciągnąć pozytywne przesłanie,
- pokazuje, że nigdy nie jest za późno na to, żeby odmienić swoje życie, i jeśli jest taka wola/potrzeba – warto zacząć wszystko od początku,
- wzmacnia jego pewność siebie oraz poczucie własnej wartości.
Osiągnięcie wyżej wymienionych celów jest oczywiście możliwe tylko wtedy, gdy Klient jest nastawiony na zmiany i skorzysta ze wsparcia certyfikowanego i doświadczonego coacha.
#coaching Warszawa #coaching relacji #coaching biznesowy #biznes coaching #coaching Poznań #coaching online #coaching kariery #coaching osobisty
Darmowa 30 minutowa sesja coachingowa!
|
Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.