Granice i mosty w relacjach interpersonalnych – decyduj o sobie!

granice interpersonalne

Dzisiaj jest moda na stawianie własnych granic. Wynika to ze zwiększonej świadomości i akceptacji potrzeby wyznaczania swoich granic osobistych, a także do popularyzacji idei, że każdy z nas ma prawo do określania swoich granic w relacjach z innymi ludźmi.

Stawianie granic osobistych oznacza, że określamy, co jest dla nas akceptowalne i co nie, w kontaktach z innymi ludźmi. Może to dotyczyć różnych obszarów życia, takich jak przestrzeń fizyczna, emocjonalna, czasowa czy finansowa. Stawianie granic może nam pomóc w utrzymaniu równowagi między swoimi potrzebami a potrzebami innych, a także chronić nas przed nadmiernym wykorzystywaniem czy manipulacją ze strony innych osób.

Jednym z czynników, które wpłynęły na wzrost popularności modzie na stawianie granic jest zwiększona świadomość zdrowia psychicznego i potrzeby dbania o siebie. Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że stawianie granic jest kluczowe dla zachowania równowagi emocjonalnej i uniknięcia stresu czy wypalenia zawodowego.

Warto jednak pamiętać, że stawianie granic wymaga od nas odwagi i determinacji, a także umiejętności komunikacji z innymi ludźmi. Ważne jest, aby określać swoje granice w sposób jasny i zdecydowany, ale jednocześnie szanujący innych.

Granice w relacjach interpersonalnych – co warto wiedzieć?

Granice w relacjach interpersonalnych są bardzo ważne, ponieważ pozwalają nam na zachowanie zdrowych, szczerych i zrównoważonych relacji z innymi ludźmi. Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć na temat granic w relacjach interpersonalnych:

 • Granice to swoista linia podziału między nami a innymi ludźmi. Granice te określają, jakie zachowania i sytuacje akceptujemy, a jakie odrzucamy.
 • Wiele osób ma trudności z wyznaczaniem granic, ponieważ boją się, że inni będą ich nie lubili lub odrzucili. Jednakże, wyznaczanie granic jest kluczowe dla zachowania zdrowych relacji.
 • Granice powinny być jasne i zrozumiałe. To oznacza, że powinniśmy być w stanie wyjaśnić nasze granice w sposób konkretny i zrozumiały dla innych.
 • Niektórzy ludzie mogą próbować przekroczyć nasze granice. Jeśli tak się dzieje, powinniśmy być stanowczy w obronie swoich granic i poinformować innych, że nie akceptujemy danego zachowania lub sytuacji.
 • Warto pamiętać, że granice są względne i mogą się zmieniać w zależności od sytuacji i okoliczności. Dlatego też ważne jest, aby regularnie przemyśleć swoje granice i dostosować je do swoich potrzeb i oczekiwań.
 • Wyznaczanie granic w relacjach interpersonalnych wymaga od nas pewności siebie, odwagi i asertywności. Jednakże, gdy raz wyznaczymy swoje granice i będziemy je konsekwentnie bronić, będziemy w stanie budować zdrowe, szczere i satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi.

Jakie mogą być własne granice?

Własne granice to indywidualne zasady i wartości, które określają nasze oczekiwania i potrzeby w relacjach interpersonalnych. Oto kilka przykładów własnych granic:

 1. Granice czasowe – określamy, ile czasu chcemy spędzać z innymi ludźmi i kiedy potrzebujemy czasu dla siebie.
 2. Granice emocjonalne – decydujemy, jakie emocje i sytuacje chcemy dzielić z innymi ludźmi, a jakie chcemy zachować dla siebie.
 3. Granice fizyczne – ustalamy, jakie dotknięcia, przytulanie i kontakty fizyczne są dla nas komfortowe i jakie nie.
 4. Granice materialne – decydujemy, jakie rzeczy i pieniądze chcemy dzielić z innymi ludźmi, a jakie chcemy zachować dla siebie.
 5. Granice relacyjne – określamy, jakie zachowania i sytuacje akceptujemy w relacjach z innymi ludźmi, a jakie nie.
 6. Granice intelektualne – ustalamy, jakie tematy rozmów i dyskusji są dla nas komfortowe, a jakie nie.

Ważne jest, aby pamiętać, że granice są indywidualne i mogą się różnić między ludźmi. Dlatego też ważne jest, aby regularnie przemyśleć swoje granice i określić, co jest dla nas ważne w relacjach interpersonalnych, aby móc je skutecznie bronić i budować zdrowe, satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi.

Warto stawiać własne granice czy budować mosty interpersonalne?

W rzeczywistości stawianie granic i budowanie mostów interpersonalnych są ze sobą powiązane i równie ważne. Stawianie granic pozwala nam zachować zdrowie psychiczne i uniknąć negatywnych sytuacji, podczas gdy budowanie mostów interpersonalnych pomaga nam nawiązywać pozytywne relacje z innymi ludźmi, co może przynieść wiele korzyści zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Ostatecznie, to indywidualnie zależy od każdej osoby, w jakim stopniu będzie stawiać swoje granice, a w jakim budować mosty interpersonalne.

Jak może być pomocny coach w stawianiu własnych granic czy też budowaniu mostów interpersonalnych?

Coach może pomóc w stawianiu własnych granic i budowaniu mostów interpersonalnych na kilka sposobów:

 1. Pomoc w określeniu własnych wartości i potrzeb – Coach może pomóc klientowi zdefiniować, co jest dla niego naprawdę ważne i co stanowi dla niego priorytet. Wiedza ta może pomóc w ustaleniu jasnych granic i w budowaniu mostów interpersonalnych.
 2. Wsparcie w tworzeniu planów działania – Coach może pomóc klientowi w opracowaniu konkretnych strategii, które pomogą w stawianiu granic i w nawiązywaniu pozytywnych relacji z innymi ludźmi.
 3. Praca nad asertywnością – Coach może pomóc klientowi w rozwijaniu umiejętności asertywności, która jest kluczowa w stawianiu granic i w budowaniu pozytywnych relacji interpersonalnych.
 4. Praca nad komunikacją – Coach może pomóc klientowi w rozwijaniu umiejętności komunikacji, która jest ważna zarówno w stawianiu granic, jak i w budowaniu mostów interpersonalnych.
 5. Pomoc w radzeniu sobie z emocjami – Coach może pomóc klientowi w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, takimi jak gniew, frustracja czy poczucie winy, które mogą utrudniać stawianie granic i budowanie pozytywnych relacji z innymi ludźmi.

Ostatecznie, coach może pomóc klientowi w odkrywaniu jego silnych stron i w rozwoju umiejętności, które pomogą mu w stawianiu granic i w budowaniu mostów interpersonalnych. Współpraca z coachem może być szczególnie przydatna dla osób, które chcą poprawić swoje umiejętności interpersonalne i osiągnąć większą satysfakcję z życia osobistego i zawodowego.


Darmowa 30-minutowa sesja coachingowa!

Jeśli potrzebujesz pomocy w stawianiu granic lub budowaniu mostów interpersonalnych – umów się na 30-minutową darmową sesję coachingową.

Skontaktuj się ze mną


Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.

Udostępnij, jeśli uważasz, że warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *