Kryzys wieku średniego – mam 40 lat i nie wiem co robić w życiu…

kryzys wieku średniego

Dla wielu osób wiek średni, tj. 40 lat może być trudnym okresem, ponieważ jest to czas, w którym zaczynają zadawać sobie pytania o sens swojego życia, o to, co osiągnęli i co chcieliby osiągnąć w przyszłości. W takich sytuacjach można poczuć się zdezorientowanym, zagubionym lub zaniepokojonym, co może prowadzić do uczucia kryzysu wieku średniego.

Kryzys wieku średniego

Kryzys wieku średniego to okres w życiu, w którym ludzie zaczynają zadawać sobie pytania egzystencjalne. Może to być trudny okres, szczególnie jeśli czujesz, że Twoje dotychczasowe osiągnięcia nie są takie, jakie chciałbyś, lub jeśli masz wrażenie, że Twój życiowy cel jest niejasny. Możesz poczuć się zagubiony lub zaniepokojony. Jeśli tak się dzieje, ważne jest, aby skorzystać z pomocy bliskich osób lub specjalisty, takiego jak doradca zawodowy, coach lub terapeuta, którzy mogą Ci pomóc przeprowadzić refleksję nad tym, co jest dla Ciebie ważne i co chciałbyś osiągnąć w życiu. Może to być również dobry czas, aby zacząć nowe hobby lub rozpocząć nowy etap edukacji. Ważne, aby pamiętać, że każdy przechodzi przez różne etapy w swoim życiu i nie ma jednego właściwego sposobu na rozwiązanie kryzysu wieku średniego.

Objawy kryzysu wieku średniego

Objawy kryzysu wieku średniego mogą różnić się w zależności od osoby, ale najczęściej obejmują:

 • Brak motywacji i zainteresowań – osoby przeżywające kryzys wieku średniego mogą mieć trudności z zaangażowaniem się w aktywności, które wcześniej sprawiały im przyjemność.
 • Brak pewności siebie i poczucie bezsensu – osoby w kryzysie wieku średniego mogą mieć kryzys tożsamości i poczucie, że ich życie nie ma sensu.
 • Niepokój i depresja – kryzys wieku średniego często wiąże się z pogorszeniem nastroju i zwiększonym poziomem niepokoju. Może to prowadzić do depresji.
 • Trudności z odpoczynkiem i brakiem energii – osoby przeżywające kryzys wieku średniego mogą mieć trudności z zasypianiem i mieć obniżony poziom energii.
 • Zmiany w relacjach z innymi – kryzys wieku średniego może prowadzić do zmian w relacjach z bliskimi osobami, takimi jak partner czy dzieci. Może to być spowodowane poczuciem braku sensu czy bezradności.

Użyteczne porady na kryzys wieku średniego

Kryzys wieku średniego to naturalny etap rozwoju, który może być trudny dla wielu ludzi. Oto kilka porad, które mogą pomóc Ci przejść przez ten trudny czas:

 1. Skup się na swoich pasjach i zainteresowaniach – znajdź sposób na to, aby zajmować się tym, co lubisz i sprawia Ci przyjemność. Może to być hobby, sport, muzyka lub cokolwiek innego, co pomaga Ci odpocząć i zresetować umysł.
 2. Utrzymuj stały kontakt z bliskimi osobami – rozmowa z rodzeństwem, rodzicami, przyjaciółmi czy partnerami może być bardzo pomocna w trudnych chwilach. Warto również zadbać o swoje relacje z bliskimi i spędzać z nimi więcej czasu. Spróbuj nawiązać nowe przyjaźnie lub rozszerzyć swoje kontakty zawodowe.
 3. Zadbaj o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne – kryzys wieku średniego często wiąże się z brakiem energii i motywacji. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o swoje zdrowie poprzez odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i odpoczynek. Pamiętaj też o swoim zdrowiu psychicznym i szukaj pomocy, jeśli poczujesz, że potrzebujesz wsparcia. Jeśli masz wrażenie, że sam nie radzisz sobie z kryzysem wieku średniego, skonsultuj się z lekarzem lub terapeutą.
 4. Pracuj nad swoim rozwojem osobistym – kryzys wieku średniego to doskonała okazja do zastanowienia się nad swoimi celami i marzeniami. Znajdź sposób na to, aby realizować swoje marzenia i rozwijać swoje umiejętności. Możesz zapisać się na kursy, czytać książki czy szukać mentora, który pomoże Ci w osiągnięciu swoich celów.
 5. Nie bój się zmian – kryzys wieku średniego to doskonały moment na zmiany w życiu. Nie bać się eksperymentować i próbować nowych rzeczy. Może to być zmiana pracy lub urlop, miejsca zamieszkania czy nawet całkowita zmiana stylu życia. Ważne, aby nie bać się zmian i brać odpowiedzialność za swoje życie.

Jak coaching może pomóc w kryzysie wieku średniego?

Coaching to proces, który polega na wspieraniu i prowadzeniu osoby przez trenera lub mentora, aby osiągnęła swoje cele i rozwiązała swoje wyzwania. Coaching może być bardzo pomocny w przeżywaniu kryzysu wieku średniego, ponieważ:

 • Pomaga zidentyfikować przyczyny kryzysu – coach pomoże Ci zrozumieć, co jest przyczyną Twojego kryzysu i jakie są Twoje potrzeby.
 • Wspiera w rozwiązywaniu problemów – coach pomoże Ci znaleźć rozwiązania Twoich problemów i zmotywuje Cię do działania.
 • Prowadzi przez proces zmian – coach pomoże Ci przejść przez proces zmian i wyjść poza swoją strefę komfortu.
 • Poprawia pewność siebie i motywację – coach pomoże Ci odkryć swoje mocne strony i zwiększyć pewność siebie, co pozwoli Ci lepiej radzić sobie z kryzysem wieku średniego.
 • Wzmacnia relacje z bliskimi osobami – coach pomoże Ci poprawić relacje z bliskimi osobami i zbudować lepsze komunikację z nimi.

Kryzys wieku średniego, tj. lata 35-50, może być trudnym okresem, ale jeśli podejdziesz do niego z odpowiednim nastawieniem i wsparciem z zewnątrz, może on stać się również okazją do rozwoju i przemyślenia swojego życia. Ważne, aby szukać pomocy i wsparcia od bliskich osób, trenerów czy terapeutów z doświadczeniem i właściwą kwalifikacją. Warto więc zatroszczyć się o kryzys wieku średniego, ponieważ jest to ważny etap w życiu, w którym możesz dokonać ważnych zmian i ustalić nowy kierunek swojego życia.


Darmowa 30-minutowa sesja coachingowa!

Jeśli dotknął Cię kryzys wieku średniego – umów się na 30-minutową darmową sesję coachingową.

Skontaktuj się ze mną


Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.

Udostępnij, jeśli uważasz, że warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *