Czym jest język miłości i jak go wykorzystać, aby ulepszyć swój związek?

język miłości

Życie w związku jest czasem trudne i jest ogromnym wyzwaniem – wie o tym każdy, kto tworzy długotrwałą relację z drugim człowiekiem. Istnieją różne koncepcje, które pozwalają lepiej zrozumieć partnera. Języki miłości, stworzone przez Gary’ego Chapmana określają postrzeganie uczuć przez różne osoby. Każdy z nas może mieć inny język miłości, ważne jest, aby postarać się wzajemnie rozumieć swoje intencje. Jakie języki miłości wyróżniamy? Jak wykorzystać je w swoim związku? Przeczytaj artykuł i dowiedz się.

Język miłości – co to jest i jakie języki wyróżniamy?

Język miłości to sposób wyrażania uczuć. Każdy człowiek inaczej komunikuje swoją miłość do drugiej osoby. Zwykle wynika to z indywidualnych cech charakteru albo ze sposobu w jaki dana osoba została wychowana. Niektórzy wyrażają uczucia poprzez dotyk, inni wolą dawać prezenty, a jeszcze inni mówić miłe słowa do partnera.

Wyróżniamy 5 języków miłości:

  • Słowa – niektórzy ludzie za szczególnie ważne uważają komplementy, pozytywne oraz czułe słowa, które wyrażają uczucia i wdzięczność za posiadanie drugiej połówki.
  • Czas spędzany razem – jakość spędzanego czasu razem, wychodzenie na randki, organizowanie wspólnych wycieczek jest bardzo ważne dla osób posiadających ten język miłości.
  • Prezenty – istnieją typy osób, które uwielbiają być obdarowywane oraz przekazywać innym prezenty. To oznacza, że wyrażają swoją miłość poprzez obdarowywanie.
  • Kontakt fizyczny – jeżeli Twój partner lubi trzymać się za ręce lub głaskać po różnych częściach ciała, może to oznaczać, że jego językiem miłości jest dotyk.
  • Pomoc i wsparcie – pomoc w codziennych obowiązkach oraz wsparcie w trudnych chwilach to sposób wyrażania uczuć części społeczeństwa.

Wyżej wymienione języki miłości zostały stworzone przez Gary’ego Chapmana. Warto dowiedzieć się, jakimi językami miłości posługuje się partner, aby móc sprawiać mu przyjemność niewielkim wysiłkiem. Dzięki temu poczuje się doceniany i kochany.

Język miłości – fazy związku

Każdy związek nieuchronnie przechodzi przez kilka etapów. Najbardziej ekscytującym okresem jest czas zakochania. Właśnie ten czas jest momentem, kiedy odczuwamy najsilniejsze emocje. Partnerzy są sobą zafascynowani oraz często nie widzą jeszcze swoich wad.

Po fazie zakochania ekscytacja delikatnie się wycisza, aby przejść w etap tworzenia głębszej więzi. Para poznaje swoją codzienność, nawyki, zaczyna zdawać sobie sprawę ze swoich wad czy niewygodnych dla drugiej strony zachowań. Zderzenie się z rzeczywistością i wzajemne dążenie do zrozumienia partnerów prowadzi do wykształcenia się zaufania.

W zaawansowanej fazie związku może dochodzić do poważniejszych konfliktów i kryzysów. Partnerzy muszą się dotrzeć, dopasować do siebie i przewartościować swoje priorytety. Gdy się to uda, związek staje się stabilny. Większość poważnych tematów i wyzwań zostaje wyjaśnionych. Partnerzy są pewni siebie, ponieważ dużo już razem przeszli – jest to ostatnia faza związku.

Język miłości – jak ulepszyć związek?

W każdym z etapów związku warto mieć świadomość istnienia języków miłości. Dzięki temu, możemy okazać miłość partnerowi właśnie tak, jak on tego oczekuje. Być może okazujemy uczucia słowami, a nasz partner wolałby, abyśmy skupili się na bliskości fizycznej? Wystarczy dobra obserwacja, aby wywnioskować, jaki język miłości preferuje nasza druga połówka. W budowaniu trwałych związków może pomóc Ci konsultacja w wykwalifikowanym coachem w ramach coachingu relacji.

Mając świadomość istnienia języków miłości, możemy zakomunikować partnerowi, kiedy najbardziej czujemy, że jesteśmy kochani. To bardzo ważne dla naszego dobrego samopoczucia. Odpowiedni partner z pewnością dostosuje się do naszej prośby i spełni oczekiwania wynikające z naszego języka miłości. Możesz pokazać swojemu partnerowi ten artykuł, aby dowiedział się więcej na temat sposobów okazywania uczuć i mógł wcielić w życie czyny, które zaspokajają Twoje uczuciowe potrzeby.


Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.

Udostępnij, jeśli uważasz, że warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *