Coaching kariery: wypalenie zawodowe – jak sobie z tym poradzić?

coaching kariery wypalenie zawodowe

Czy coaching kariery może okazać się pomocny w sytuacji wypalenia zawodowego?

Wypalenie zawodowe czy przewlekłe zmęczenie?

Wypalenie zawodowe jest częstą przyczyną wizyty u specjalisty zajmującego się coachingiem kariery. Jest to problem wbrew pozorom trudny do zdiagnozowania. Najczęściej wypalenie zawodowe mylone jest z przewlekłym zmęczeniem. Objawia się w bardzo podobny sposób i w związku z tym trudno jest samodzielnie określić, z czym dokładnie mamy do czynienia. W lepszej identyfikacji problemu pomocny może okazać się coaching kariery. Wizyta u specjalisty i rozmowa mogą określić źródło niepokoju i zbadać, czy dana osoba doświadcza wypalenia zawodowego.

Objawy i przebieg wypalenia zawodowego

Warto podkreślić, że wypalenie zawodowe u każdej osoby może przebiegać w inny sposób. To właśnie z tego względu wiedza z zakresu coachingu kariery jest kluczowa w określeniu źródła problemów. Najczęściej u osób cierpiących na tę przypadłość pojawiają się zaburzenia snu. Mogą one obejmować trudności w zasypianiu, a także bezsenność, częste wybudzanie się oraz doświadczanie sennych koszmarów. Kolejnymi objawami wypalenia zawodowego mogą być problemy układu pokarmowego, podwyższone ciśnienie, bóle głowy, obniżona odporność oraz przewlekłe zmęczenie. Objawom towarzyszą również problemy emocjonalne: irytacja, rozdrażnienie, poczucie bezsilności oraz przygnębienie. Biorąc pod uwagę ilość potencjalnych objawów, w celu prawidłowej identyfikacji problemu niezbędny jest coaching kariery. Dzięki wizycie u specjalisty możliwe jest określenie kluczowych objawów, zbadanie ich oraz podjęcie stosownych działań w celu eliminacji problemu.

Następujące po sobie objawy wynikają z trzech faz wypalenia zawodowego:

  • Faza wyczerpania emocjonalnego – objawia się nieustannym zmęczeniem fizycznym oraz psychicznym. Osoba doznająca tej fazy wypalenia zawodowego nie dostrzega możliwości regeneracji i odpoczynku.
  • Faza depersonalizacji i cynizmu – obejmuje dystansowanie wobec klientów oraz współpracowników, oraz zanik służbowych więzi emocjonalnych. Osoba w tej fazie nie angażuje się w pracę, a obowiązki wykonuje niestarannie.
  • Faza braku poczucia kompetencji służbowych oraz osobistych osiągnięć – objawia się negatywnym ocenianiem własnych umiejętności i kompetencji, oraz utratą kontroli nad obowiązkami zawodowymi.

Przyczyny i zapobieganie

Najczęstszymi przyczynami syndromu wypalenia zawodowego są przewlekły stres, pracoholizm oraz brak możliwości rozwoju i awansu. Osoby doświadczające przez długi okres frustrujących sytuacji, w których najczęściej pozostają bezsilne, okazują się najbardziej narażone na wystąpienie syndromu. Jak zatem zachować się, kiedy podejrzewasz, że problem może dotyczyć również Ciebie? Przede wszystkim, zanim uznasz, że coaching kariery jest niezbędny do zwalczenia problemu, spróbuj działań na własną rękę. Pierwszym krokiem powinno być zadbanie o tzw. higienę życiową. Aby zapewnić optymalny poziom równowagi pomiędzy czasem spędzanym w pracy a czasem wolnym poleca się wypoczynek i aktywność fizyczną. Kolejnym celem, który wskazuje coaching kariery, powinno być także znalezienie nowego hobby. Kiedy mimo wszystko czujesz, że problem staje się przytłaczający, udaj się do osoby, której specjalność to coaching kariery.

Coaching kariery – sposób na wypalenie zawodowe

Należy mieć na uwadze, że coaching kariery to nie tylko narzędzie służące rozwojowi zawodowemu oraz planowaniu kariery. Techniki wykorzystywane w tej dziedzinie obejmują również sprostanie problemom, jakie mogą dotknąć pracownika na każdym etapie ścieżki zawodowej. Coaching kariery może być skutecznym sposobem na zidentyfikowanie oraz wyeliminowanie problemów emocjonalnych związanych z sytuacją zawodową.

W przypadku wypalenia zawodowego, oprócz prawidłowego zdiagnozowania problemu, coaching kariery pomaga osiągnąć równowagę emocjonalną i długofalowo zmierzyć się z uciążliwym syndromem. Dzięki konsultacjom i prowadzonym rozmowom ze specjalistą z dziedziny coachingu kariery, osoba doświadczająca problemu wypalenia zawodowego może sobie z nim lepiej poradzić. Po pewnym czasie, korzystając z technik coachingu kariery, udaje jej się osiągnąć wewnętrzny spokój i na nowo cieszyć się z każdego dnia.

Darmowa 30 minutowa sesja

Jeśli chcesz sprawdzić, czy coaching kariery jest dla Ciebie

Umów się na 30-minutową darmową sesję

Skontaktuj się ze mną

#coaching kariery # coaching biznesowy # biznes coaching # coaching osobisty

Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.

Udostępnij, jeśli uważasz, że warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *