Coaching biznesowy sposobem na rozwój firmy

coaching w firmie

Firma z coachingiem biznesowym działa lepiej

Firma, w której stosuje się biznes coaching funkcjonuje zdecydowanie lepiej. Wynika to przede wszystkim z faktu, że takie przedsiębiorstwo jest w stanie lepiej sprostać oczekiwaniom nie tylko potencjalnych nabywców, ale również samych pracowników. Jeśli coaching biznesowy odnosi się zarówno do indywidualnych pracowników, jak i do kierownictwa oraz uwzględnia pracę grupową, można rozwijać relacje w ramach firmy na różne sposoby. To pozwala również na ustalenie priorytetów prowadzonej działalności. Jeśli pracownicy są włączeni we wszystkie wdrażane w firmie procesy, zdecydowanie lepiej pracują i o wiele bardziej angażują się w powierzane im zajęcia. Są one też lepiej dopasowane do ich możliwości i potrzeb, przez co pracownik ma większą świadomość swojego stanowiska.

Coaching biznesowy pozwala na rozwiązywanie takich problemów, jak:

  • presją i nadmierne przeciążenie;
  • rozładowywanie emocji w sposób bezpieczny i zrównoważony;
  • brak asertywności;
  • trudności z komunikacją i wyrażaniem siebie, swoich potrzeb i oczekiwań;
  • brak umiejętności znalezienia kompromisu;
  • brak zdolności do prawidłowego reagowania na konflikty, spory, itp.

Każde z tych działań realizowane jest w ramach coachingu biznesowego i dotyczy nie tylko kadry zarządzającej, ale też wszystkich pracowników, którzy odczuwają jakiekolwiek problemy czy trudności uniemożliwiające im poprawne funkcjonowanie na danym stanowisku.

Biznes coaching dla młodej i doświadczonej firmy

Biznes coaching to rozwiązanie, które zalecane jest przede wszystkim tym firmom, które dopiero rozwijają swoją działalność i budują swoją pozycję na rynku. W firmach, które już od dawna funkcjonują na rynku, pracownicy nauczyli się działać według określonych schematów. Tutaj coaching biznesowy jest zadaniem trudniejszym. Wymaga bowiem przekonania pracowników i ich przełożonych do tego, by zdecydowali się odejść od swoich standardowych zachowań i działań, by skoncentrowali się na nowych metodach. Trudniej jest ich do tego przekonać. W młodszych firmach te schematy nie są jeszcze utrwalone i zdecydowanie łatwiej jest wprowadzać pewne rozwiązania od podstaw i przyzwyczajać pracowników do funkcjonowania według ustalonych standardów. W ten sposób, dopasowuje się on do określonych mechanizmów, które są sugerowane przez coaching biznesowy. Jeśli współpraca z coachem biznesowym będzie prowadzona od początku, pracownik czy przełożony będą traktowali ją jako stały i ważny element swojej pracy. Coach pozostający do dyspozycji pracowników wzbudza też większe zaufanie, co przekłada się na większą efektywność coachingu biznesowego.

Coaching biznesowy pomaga nie tylko w wyznaczaniu kierunku rozwoju firmy, ale również stara się pomóc pracownikom w ich własnym rozwoju. Pomaga też w rozwiązywaniu konfliktów i w budowaniu przyjaznej atmosfery, w której każda ze stron jest szanowana, a obowiązujące zasady są przestrzegane. Coaching biznesowy to także doradztwo, mediacje i superwizja. Wszystko w zależności od indywidualnych potrzeb i oczekiwań pracodawcy i pracowników.


Wsparcie coachingowe dla firm!

Jeśli Twoja firma wymaga profesjonalnego wsparcia w zakresie biznes coachingu – umów się z kompetentnym coachem.

Skontaktuj się ze mną


Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.

Udostępnij, jeśli uważasz, że warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *