Biznes coaching – kiedy się sprawdzi i w czym pomoże?

biznes coach

Odpowiednio przeprowadzony biznes coaching może pomóc przy wielu wyzwaniach biznesowych, jednak u podstaw skutecznego coachingu znajduje się przede wszystkim gotowość danego klienta do zmian. Bez tego elementu cały ten proces będzie skazany na porażkę.

Biznes coaching – co to takiego?

Coaching biznesowy to rodzaj inwestycji w siebie, w procesie którego specjalista pomaga osobie zainteresowanej opracować strategię skutecznego osiągnięcia zamierzonego celu. Najczęściej nie są to techniczne i praktyczne wskazówki realizacyjne, tylko stosowne pokierowanie klienta przy pomocy właściwych pytań i wskazówek. Biznes coaching może więc stać wydajnym katalizatorem, który przyspiesza skuteczną realizację nowych wyzwań, jakie stoją przed osobą zainteresowaną.

Biznes coaching to także efektywne narzędzie, które jest wykorzystywane w zakresie rozwijania umiejętności adaptacyjnych, zarządzania zespołem i firmą oraz eksplorowania zasobów danego klienta. Odkrycie oraz doskonalenie własnych możliwości, zmiana zachowania, nastawienia i przekonań – te tematy również często są brane pod lupę, w trakcie trwania sesji zawodowych z biznes coachingu.

Biznes coaching to efektywna metoda pomagająca klientowi osiągnąć zamierzony przez niego cel biznesowy. Warto przy tym pamiętać, że nie jest on tożsamy z terapią, doradztwem, szkoleniem ani mentoringiem.

Przykłady obszarów, w których działa coaching biznesowy:

 • wprowadzanie modyfikacji w poszczególnych procesach firmowych,
 • opracowywanie strategii biznesowych,
 • rozwój działu albo całej firmy, w tym także i wprowadzanie do niej zmian o charakterze strukturalnym,
 • zwiększenie skuteczności w zakresie prowadzenia własnej działalności,
 • opracowywanie nowego biznesu, projektu albo koncepcji dla całej firmy,
 • poprawa zarządzania emocjami, jakie się przydają w relacjach zawodowych,
 • skuteczne rozdzielanie zawodowych zadań,
 • podwyższanie poziomu kompetencji zarządczych oraz interpersonalnych,
 • efektywne rozwiązywanie konfliktów, jakie występują w miejscu pracy,
 • wzrost poczucia własnej wartości w zakresie posiadanych kompetencji zawodowych,
 • adaptacja do nowo objętego stanowiska lub nowych wyzwaniach biznesowych,
 • planowanie oraz koordynacja projektem biznesowym, poprawa tempa jego wykonywania oraz zmniejszanie związanego z nim ryzyka niepowodzenia i etc.

Dlaczego warto postawić na coaching biznesowy?

Coaching biznesowy to obszar, w ramach którego kładzie się duży nacisk na pogłębienie tych wszystkich kompetencji, które mogą okazać się przydatne na dalszych etapach życia biznesowego oraz zawodowego. Biznes coaching to także bardzo dobry sposób na odnalezienie własnego potencjału.

Biznes coaching z jednej strony ułatwia wprowadzanie zmian, a z drugiej wpływa również w sposób pozytywny na szybkie i nieproblematyczne przystosowanie się do nich. Ponadto ułatwia on także transformację organizacji oraz umożliwia efektywne realizowanie kolejnych etapów jej rozwoju. Po prostu biznes coaching funkcjonuje jako wyjątkowo skuteczne narzędzie do poszerzania kompetencji zarządczych oraz menedżerskich. Dzięki niemu efektywne zarządzanie zespołem, skuteczna komunikacja oraz realizacja planów biznesowych będzie łatwiejsza i skuteczniejsza.

#Biznes kołcz #Kołczing biznesowy #Kołczing kariery


Darmowa 30-minutowa sesja coachingowa!

Jeśli chcesz sprawdzić, czy coaching biznesowy jest dla Ciebie – umów się na 30-minutową darmową sesję coachingową.

Skontaktuj się ze mną


Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.

Udostępnij, jeśli uważasz, że warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *