Coaching relacji: W jaki sposób wyrażać gniew, aby nie doszło do konfliktu?

coaching relacji gniew

Uczucie złości oraz gniewu towarzyszy każdemu bardzo często. Szczególnie w relacjach z bliskimi, kiedy cechują nas różne poglądy lub cele, emocje te mogą pojawiać się regularnie. Ich negatywny charakter objawia się zwłaszcza wtedy, gdy są zbyt długo tłumione. Jak zatem powinniśmy wyrażać gniew, aby nie doprowadzać do napadów złości? Jak osiągnąć porozumienie z innymi mimo różnicy w poglądach i zdaniach? Odpowiedź na to pytanie przynosi coaching relacji.

Gniew: czym jest?

Coaching relacji pozwala osobie, mającej problem z wyrażaniem emocji gniewu, rozpocząć od zrozumienia czym ta emocja jest i czemu służy. Bardzo wielu z nas, doświadczając uczucia gniewu lub złości stara się je stłumić, chcąc uniknąć starcia z bliskimi. Coaching relacji wskazuje, że nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ tłumione uczucia powracają ze zdwojoną siłą.

Aby jak najlepiej zrozumieć uczucie gniewu, należy spojrzeć na określoną sytuację z dwóch perspektyw: bodźca i przyczyny. Coaching relacji pozwala coachee zobaczyć inną perspektywę określonego problemu, co prowadzi do jego lepszego zrozumienia. Gniew zwykle wywołany jest zachowaniem lub słowem drugiej osoby, które nam się nie spodobało. Nie jest to jednak sedno problemu. Niepożądane zachowanie jest bodźcem, które zainicjowało prawdziwą przyczynę gniewu wynikającą zwykle z naszych myśli. Przykładem może być brak wiadomości od ukochanej osoby. Obwiniamy ją o brak kontaktu i zainteresowania, nie zastanawiając się, co może być tego przyczyną. Być może potrzebujesz więcej oznaków miłości od partnera/partnerki, które dadzą Ci pewność i poczucie bezpieczeństwa? Coaching relacji pozwala zrozumieć i odróżnić bodźce od przyczyn. Dzięki sesjom z dziedziny coachingu relacji samodzielnie nauczysz się rozpoznawać własne emocje oraz lepiej sobie z nimi radzić.

Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami?

W trakcie sesji z zakresu coachingu relacji okazuje się, że najczęstszym błędem w trakcie odczuwania negatywnych emocji, jest obwinianie drugiej osoby za nasze uczucia. Należy mieć na uwadze, że gniew oraz złość to uczucia mające źródło w naszej głowie, oraz we własnych myślach.

Co należy robić, gdy czujemy, że pojawiają się w nas negatywne emocje? Potraktuj swoje uczucia jako sygnał alarmowy:

  • Zastanów się, dlaczego odczuwasz złość?
  • Czym to zostało spowodowane?
  • Czego Ci brakuje?
  • Co sprawi, że te uczucia znikną?

Znalezienie odpowiedzi na te pytania w momencie emocjonalnym nie jest łatwe. Dlatego pomocny może okazać się coaching relacji i wizyta u specjalisty – Coach Magdalena Ciesielska (coaching w Poznaniu, coaching w Warszawie, coaching online – skype). Wspólnie z coachem będziecie pracować nad zapanowaniem nad własnymi emocjami oraz znalezieniem ich źródła. Wówczas, sytuacje nerwowe będą łatwiejsze do opanowania, a to z pewnością przełoży się na relacje z bliskimi. Coaching relacji pomaga zachować kontrolę nad własnym zachowaniem i jest kierowany do każdego z nas, nie tylko do osób, mających problemy z własnymi emocjami.

Coaching relacji: praca nad gniewem i złością

Coaching relacji to dziedzina zajmująca się zdrowymi relacjami z bliskimi. Nieopanowane i długotrwale tłumione czucia złości i gniewu mogą okazać się bardzo destrukcyjne dla stosunków międzyludzkich. Aby dobrze radzić sobie z rozpoznaniem i zapanowaniem nad tymi emocjami, warto skierować się do specjalisty zajmującego się coachingiem relacji. Jak wygląda praca z coachem w zakresie panowania nad negatywnymi emocjami?

Przede wszystkim należy liczyć się z tym, że coaching relacji i skuteczna praca nad sobą zajmuje czas. Nie należy oczekiwać spektakularnych efektów po jednej sesji z coachem. Aby rezultaty były długotrwałe, należy dokładnie poznać samego siebie oraz czynniki, które mogą być powodem występujących emocji. Wspólnie z coachem, w ramach coachingu relacji będziecie pracować nad dokładnym zrozumieniem własnych myśli oraz znajdziecie źródło występujących negatywnych emocji. Coaching relacji pozwoli Ci także nad nimi zapanować i osiągnąć porozumienie zarówno z bliskimi, jak i z samym sobą.

#coaching relacji #coaching Poznań #coaching online

Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.

Udostępnij, jeśli uważasz, że warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *