Coaching osobisty: Jak być bardziej pewnym siebie?

coaching osobisty pewność siebie

Pewność siebie to jeden z częściej podejmowanych tematów na sesjach coachingu osobistego. Jest tak nie bez przyczyny. Cecha ta jest bardzo pożądana u ludzi sukcesu oraz często decyduje o tym, jak postrzegają nas inni. Jak zatem coaching osobisty może pomóc w zwiększeniu pewności siebie?

Strach przed oceną

Coaching osobisty wskazuje, że pewność siebie w dużej mierze zależy od sposobu myślenia. Cecha ta jest ściśle związana z tym, jak postrzegamy siebie samych oraz jak radzimy sobie ze strachem przed nieznanym. Obecnie, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym, strach jest często wyznacznikiem ludzkich zachowań i zwykle także głównym hamulcem. Często u osób wybierających coaching osobisty, jako narzędzie prowadzące do zmian w życiu, można wskazać, że to właśnie strach przed oceną blokuje ich przed podjęciem wielu wyzwań. Pewność siebie to cecha często kształtowana w trakcje sesji coachingu osobistego. Pozwala zapanować nad strachem i odważnie realizować postawione sobie cele. To znacznie przekłada się na sukces zarówno zawodowy, jak i osobisty.

Coaching osobisty: relacje z samym sobą

Coaching osobisty, rozpatrując problemy z pewnością siebie, w pierwszej kolejności skupia się na relacjach z samym sobą. Coachee w trakcje sesji coachingu osobistego uczy się akceptacji samego siebie. Znajomość własnych zalet i wad oraz ich akceptacja to podstawa w zyskaniu pewności siebie. Dzięki coachingowi osobistemu możliwe jest obiektywne spojrzenie na własne słabości, ale także największe atuty. Znając je, zdajemy sobie sprawę o własnej wyjątkowości i potencjale, jaki w nas drzemie. Ponadto, doskonale wiemy, które cechy możemy wykorzystać w rozwoju osobistym, a które będą pozytywnie odbierane przez naszego pracodawcę.

Własne przekonania i opinia

Największym zagrożeniem dla pewności siebie jest strach przed tym, co pomyślą inni. Bardzo często osoby obawiają się wyrażać własnego zdania lub co gorsza – takie posiadać. Kryją się z opinią na różne tematy oraz wyrażaniem na głos tego, co myślą. Coaching osobisty pozwala zrozumieć, że powinniśmy sami decydować o własnym życiu. Jakie to ma znaczenie, co inne osoby pomyślą na temat Twoich przekonań?

Najczęściej w pracy z zakresu coachingu osobistego kluczowe jest przełamanie bariery: „Ludzie pomyślą, że…”. Jest to bardzo ograniczający czynnik, który hamuje rozwijanie własnych przekonań oraz poglądów. To właśnie dzięki nim stajemy się indywidualną jednostką, która może światu wiele zaoferować. Patrząc na to z innej perspektywy, to właśnie osoby, które nie boją się mówić tego co myślą, cieszą się wśród innych największym szacunkiem. Wówczas widać, że jesteś na tyle pewny siebie, że nie boisz się oceny społeczeństwa.

Pewność siebie a strefa komfortu

Coaching osobisty bardzo często skupia się na strefie komfortu. Jest to nic innego jak określone sytuacje lub otoczenie, w których coachee czuje się komfortowo. Opuszczenie tej strefy wyzwala w nas stres oraz poczucie niepokoju.

Biorąc pod uwagę powyższą definicję, łatwo wywnioskować, że najbardziej korzystne dla każdego jest maksymalne poszerzanie swojej strefy komfortu. Wówczas czujemy się pewniej w wielu sytuacjach, a niepokój i stres jest przez nas odczuwany stosunkowo rzadko.

Sesje obejmujące coaching osobisty skupiają się zatem na rozbudowywaniu własnej strefy komfortu. Są to warunki wyjątkowo sprzyjające rozwoju, w tym także budowaniu pewności siebie. Coaching osobisty i jego zalecenia odnośnie strefy komfortu możesz wykorzystać w życiu codziennym. Już kilka prostych ćwiczeń pomoże Ci być bardziej pewnym siebie:

  • Odwiedź miejsce, w którym nigdy nie byłeś i którego do tej pory nie chciałeś odwiedzać.
  • Uśmiechaj się do nieznajomych na ulicy.
  • Nawiąż niezobowiązującą rozmowę z nieznajomymi (np. w trakcie oczekiwania na autobus).
  • Zaproś przypadkową osobę na kawę.

Ćwiczenia świetnie sprawdzą się na początku Twojej drogi do budowania większej pewności siebie. Pamiętaj, że w osiąganiu trwałych zmian pomóc może Ci coach (Coach Magdalena Ciesielska), którego specjalizacja to coaching osobisty.

Darmowa 30 minutowa sesja

Jeśli chcesz sprawdzić, czy coaching osobisty jest dla Ciebie

Umów się na 30-minutową darmową sesję

Skontaktuj się ze mną

#coaching Poznań #coaching Warszawa #coaching online #coaching osobisty #life coaching

Czy artykuł był pomocny? Proszę o opinię.

Udostępnij, jeśli uważasz, że warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *